fbpx

IKEA zamieszcza online 70-letnią historię swoich katalogów

Niewiele jest osób, które nie kojarzą produktów szwedzkiego giganta meblowego. IKEA istnieje na rynku od ponad 70. lat, oferując swoim klientom ergonomiczne, miłe dla oka i idące z duchem czasu meble. Firma postanowiła podzielić się własną historią, publikując swoje archiwalne katalogi.

IKEA od początku istnienia skrupulatnie buduje swój wizerunek. Aktualnie gigant meblowy posiada ponad 430 sklepów w 53 krajach, a jej katalogi spotkać można na każdym kroku. Teraz, dzięki ich wersji cyfrowej, możemy wyruszyć w podróż w czasie przez materiały udostępnione z okazji 70. rocznicy pierwszego wydania z 1950 roku.

Początek działalności przedsiębiorstwa sięga 1943 roku. Założona przez Ingvara Kamprada firma sprzedawała początkowo drobne produkty jak długopisy, portfele i ramki na obrazki. Meble pojawiły się później, ale musiało minąć ponad dziesięć lat, zanim idea dojrzała. Regał BILLY (prawdopodobnie najpopularniejszy projekt IKEA w historii) zadebiutował dopiero w 1979 roku.

Pierwszy “właściwy: katalog IKEA został wydany w 1951 roku. Widniała na nim pierwsza kultowa okładka z pierwszym kultowym wzorem – fotelem MK. Mimo że okładka miała gładką, nowoczesną wówczas powierzchnię, zawartość katalogu wciąż wyglądała jak formularze zamówień rządowych z późnych lat 60. i 70.

Katalogi można obejrzeć pod poniższym linkiem:

https://ikeamuseum.com/sv/ikea-kataloger/

 

Poniżej grafika przedstawiająca ewolucję, jaką przechodziło logo firmy IKEA.

Dodaj komentarz