fbpx

Głuchy tancerz – co może być bardziej inspirujące?

 

Kiedy 26 letni Nyle DiMarco, zwycięzca ostatniej edycji amerykańskiego „Top Model” kończy swój taniec w programie „Dancing With the Stars” dostaje owację na stojąco. Bo jest bardzo przystojny – tak, bo jest pięknie zbudowany – tak, bo wspaniale tańczy – tak. Ale przede wszystkim dlatego, że wykonał swój taniec, nie słysząc ani jednego dźwięku, ponieważ Nyle DiMarco jest zupełnie głuchy.

Porozumiewając się poprzez tłumacza języka migowego, który towarzyszy mu w programie i na treningach, Nyle wyznaje, że w pierwszym tańcu popełnił błąd. Ze swoją taneczną partnerką Petą Murgatroyd komunikuje się poprzez serię znaków i wskazówek – na przykład gdy ona ściska mu dłoń jest to sygnał, że powinien wykonać obrót. „Kiedy podnoszę głowę, to znak, że Nyle ma się do mnie zbliżyć” – mówi Peta, dodając – „powtarzamy to wszystko setki, tysiące razy, tak aby Nyle poczuł jak długo utrzymać jakąś pozycję, albo jak szybko ją zmienić”.  Jednak czasem dochodzi do nieporozumień, jak wtedy gdy źle odczytał wskazówkę Pety, która pokiwała do niego, aby się zbliżył. W języku migowym ten gest oznacza „pośpiesz się”. „Myślałem, że jestem spóźniony, więc szybko podszedłem, ale potem musieliśmy zatrzymać się w ramie przez chwilę, zanim zaczęliśmy tańczyć”.

nyledimarco

Peta Murgatroyd uważa, że jej partner ma pewną przewagę nad pozostałymi tancerzami. „Pozostałych zawodników bardzo rozprasza cały ten hałas, który panuje na sali tanecznej, ponieważ na widowni siedzą setki osób, a Nyle tego nie słyszy. Jest ze mną w swoim własnym świecie. I to jest w pewnym sensie wspaniałe”.

Nyle DiMarco pochodzi z rodziny, w której głuchota występuje od czterech pokoleń, a on sam stał się wielką inspiracją dla społeczności osób niesłyszących i nie tylko. Jak mówi Pate, Nyle pokazuje Ameryce, że każdy może tańczyć, bez względu na wszystko. Jestem z niego bardzo dumna. Co może być bardziej inspirujące niż to?”

Źródło: ew.com, Foto: facebook

One thought on “Głuchy tancerz – co może być bardziej inspirujące?

  • 25 kwietnia 2018 at 12:28
    Permalink

    Nie, nie może być nic bardziej inspirującego 😉 Piękne

    Reply

Dodaj komentarz