fbpx

Polskie kino drogi w najlepszym wydaniu. „Roving Woman” wkrótce kinach

Ucieczka „od”, a może droga „do”? Film Michała Chmielewskiego „Roving Woman” z niezwykłą rolą Leny Góry to opowieść o podróży do siebie. „[…] Jest w stanie chwycić za serce” – piszą krytycy.

Sara to młoda, porzucona kobieta, która pragnie odzyskać ukochanego. Życie w pojedynkę wydaje się bowiem nieznośne i przerażające. Dziewczyna chce za wszelką cenę wrócić do stanu emocjonalnej homeostazy – a to, w jej mniemaniu – zapewni wyłącznie były partner. Czy na pewno?

Film Michała Chmielewskiego, reżysera krótkometrażowych produkcji takich jak: „Śnił mi się już słoń i kino” oraz „Hi, how are you” stworzył obraz zagubienia dzisiejszych samotnych. Jego kino drogi pokazuje, że każdemu z nas, niezależnie od życiowej sytuacji należy się czas. Czas ze sobą, czas na poznanie siebie, czas na sprawdzenie, co jest „nasze”, a co „cudze”. Zdaniem Chmielewskiego, samotność może być dobra, budująca i „po coś”.

I paradoksalnie, jak w przypadku głównej bohaterki – kryzys może być ku temu doskonałą okazją. Niejednokrotnie przecież to od niego wszystko się zaczyna – zamykamy stare drzwi i otwieramy nowe, odkrywamy nieznane do tej pory możliwości rozwoju.

Po prostu czasem trzeba zrobić aktualizację siebie, żeby nie utknąć w czymś na dobre […]. Tak, wy też możecie spontanicznie ruszać w długą! Albo wyjęłabym Sarę z jakiegokolwiek kontekstu czy sytuacji, żeby ruszyła ot tak sobie. Nie trzeba wcale czekać na to, aż stracimy grunt pod nogami – napisała Martyna Hartland, autorka recenzji dostępnej na stronie „Zwierciadlo.pl”.

Film „Roving Woman” światową premierę miał w czerwcu 2022 r. W Polsce, po raz pierwszy można było go obejrzeć na American Film Festival we Wrocławiu. W polskich kinach pojawi się w 2023 r. (dystrybucja: Galapagos Films). Potrzebujecie dodatkowej zachęty? Krytyk niezależny z portalu Filmweb.pl napisał:„To taki film, który sobie jedzie, niby nie wiadomo dokąd, ale ostatecznie dociera do celu i jest nawet w stanie chwycić za serce” (Michał Przepiórka na portalu Filmweb.pl.). Naszym zdaniem, lepszej motywacji, aby udać się w nowym roku do kina nie trzeba.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródła: Filmweb, YouTube i Zwierciadło, Roving Woman (2022) – Filmweb, Film „Roving Woman” – zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz