fbpx

Naukowcy z Caltech przesłali energię z kosmosu na dach swojego laboratorium

Zespół naukowców z California Institute of Technology (Caltech) z powodzeniem przekazał energię z satelity w kosmosie na dach ich laboratorium. Eksperyment ten otwiera drogę do rozwoju kosmicznych elektrowni słonecznych, które mogłyby dostarczać energię na całym świecie.

W ramach projektu Space Solar Power Project (SSPP), badacze z Caltech wysłali w przestrzeń kosmiczną testową elektrownię słoneczną. W ramach eksperymentu o nazwie MAPLE z powodzeniem przesłali energię z kosmicznego nadajnika na Ziemię.

Prof. Ali Hajimiri, kierujący projektem, opisał, że ich technika umożliwia precyzyjne kierowanie przesyłaną energią do wyznaczonych miejsc na Ziemi dzięki zestawowi emiterów fal podczerwonych. Ten przełomowy wynik może ułatwić w przyszłości dostarczanie energii w trudno dostępne regiony, a także w sytuacjach awaryjnych.

Kluczem do sukcesu projektu jest przejrzystość działania oraz innowacyjne podejście do przesyłu energii. Według naukowców kosmiczne elektrownie słoneczne mogłyby pracować nieprzerwanie i dostarczać wielokrotnie więcej energii niż te na powierzchni Ziemi.

Wizja Caltech to ultra lekkie panele słoneczne, które rozkładane byłyby na orbitach kosmicznych, dostarczając energię do różnych części świata.

Choć Caltech jest pionierem w tej dziedzinie, inne agencje, takie jak Europejska Agencja Kosmiczna czy Wielka Brytania, również pracują nad podobnymi koncepcjami, planując wdrożenie własnych kosmicznych elektrowni w najbliższych dekadach.

Źródło: caltech.edu

Dodaj komentarz