fbpx

Marynarka Wojenna USA na pomoc morświnom. Specjalna misja delfinów

Pozostało zaledwie 30 morświnów kalifornijskich – wynika z ostatnich szacunków. Naukowcy mają ostatnią szansę na uratowanie tego krytycznie zagrożonego wyginięciem gatunku. Z pomocą może przyjść broń amerykańskiej marynarki wojennej – specjalnie wyszkolone delfiny.

Projekt VaquitaCPR polega na wykorzystaniu delfinów do namierzania morświnów i umieszczania ich w specjalnie utworzonych zagrodach na terenie Zatoki Kalifornijskiej. Tam te ssaki morskie miałyby żyć bezpiecznie i być chronione przed ludźmi.

Jest jedno ograniczenie – pomysł zgłoszono dość późno i nie uda się go przeprowadzić do końca czerwca, a później wody zatoki są zbyt wzburzone. Wyzwaniem będzie zlokalizowanie morświnów – wprawdzie żyją one w płytkich wodach, to jednak obszar ich występowania to aż 2 tys. km kwadratowych.

Morświny są bardzo płochliwe i uciekają, gdy słyszą dźwięk silników, stąd pomysł, żeby zaangażować wytresowane delfiny. – Delfiny wyszkolone przez USA Navy mogą z łatwością je śledzić. Gdy zdradzą ich pozycję, będzie można morświny złapać – tłumaczy Barbara Taylor z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej.

Operacja nie jest tania, ale rząd Meksyku ogłosił, że przeznaczy na nią 3 miliony dolarów, kolejny milion dołożyła amerykańska organizacja Association of Zoos and Aquarium z miejscowości Silver Spring w stanie Maryland.

 

Czytaj więcej na: tvp.info

Dodaj komentarz