fbpx

Litwa wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futro

Oficjalnie potwierdzono, że Litwa dołączyła do grona europejskich państw, które zakazały hodowli zwierząt w celu pozyskiwania futer. Co roku w kraju hoduje się milion zwierząt z myślą o futrze. Istniejące tam fermy futrzarskie zostaną zlikwidowane do 2027 roku.

Decyzję poparł prezydent Litwy, Gitanas Nausėda, podpisując stosowną ustawę. W Sejmie uchwalono ją znaczną większością głosów (68 za, 25 przeciw, 15 wstrzymało się). Zgodnie z ustawą, wszystkie fermy futrzarskie, w tym 40 ferm norek i 30 ferm szynszyli, mają zakończyć działalność do 2027 r.

Tym samym, Litwa dołącza do sąsiadów z regionu, takich jak Łotwa i Estonia, a także do krajów takich jak Norwegia, Austria czy Wielka Brytania. Podobne inicjatywy są rozpatrywane w Szwecji, Rumunii i Bułgarii.

Decyzja ta była owocem długoletnich działań i nacisków społecznych, w tym ze strony organizacji Tušti Narvai, która współpracuje z polskim Stowarzyszeniem Otwarte Klatki.

Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki wyraziła radość z decyzji Litwy, jednocześnie wyrażając rozczarowanie, że Polska nie podjęła podobnych kroków. W Polsce działa 389 ferm futrzarskich, gdzie co roku hoduje się i zabija około 4 miliony zwierząt w celu pozyskania futra, mimo że w 2022 roku pojawił się projekt zakazu.

Dodaj komentarz