fbpx

We Francji wszedł w życie przepis nakazujący oznaczanie retuszowanych zdjęć. Za jego złamanie firmy zapłacą ponad 37 tys. euro

Od 1 października 2017 roku we Francji obowiązuje prawo zakazujące publikowania zdjęć, na których ciało modelki zostało widocznie zmodyfikowane, bez stosownego podpisu.

Dziś nikt już nie ma chyba wątpliwości, że zamieszczane w czasopismach zdjęcia modowe i reklamowe mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Mimo to wciąż skutecznie kreują one nierealny wizerunek kobiety jako ideału piękna.

Według nowego prawa, każde zdjęcie publikowane w prasie lub przestrzeni publicznej, na którym zmieniony został kształt ciała modelki będzie musiał być opatrzony podpisem „Photographie retouchée”. Nie stosowanie się do nowego przepisu narazi firmę odpowiadającą za kampanię na grzywnę w wysokości 30% budżetu danej produkcji, ale nie mniejszą niż 37 500 euro. Biorąc pod uwagę, jakimi budżetami dysponują domy produkcyjne, większość z nich na pewno nie będzie ryzykować łamania tego prawa.

Choć kwestia egzekucji nowych praw na razie pozostaje zagadką, odbiły się one szerokim echem nawet za oceanem. W związku z wprowadzeniem nowych przepisów, swoją politykę przyjmowania zdjęć zmieniła m.in. agencja Getty. Od pierwszego października zabrania ona nadsyłanie zdjęć, na których ciało modelki zostało wyretuszowane w taki sposób, by wyglądało na szczuplejsze bądź grubsze.

Francja nie jest jednak wyjątkiem. Podobne przepisy wprowadziły już wcześniej między innymi Włochy, Hiszpania, Izrael i Dania.

 

 

Czytaj więcej na: fotopolis.pl

Tekst: Maciej Luśtyk

One thought on “We Francji wszedł w życie przepis nakazujący oznaczanie retuszowanych zdjęć. Za jego złamanie firmy zapłacą ponad 37 tys. euro

  • 11 grudnia 2017 at 10:06
    Permalink

    Lepiej późno niż wcale 😉

    Reply

Dodaj komentarz