fbpx

Nowe badanie krwi wykrywa 5 rodzajów raka, na lata przed zwykłą diagnozą

Dzięki nowemu, zaawansowanemu badaniu krwi, możliwe jest wykrycie pięciu rodzajów raka, na wiele lat przed wykryciem tych chorób za pomocą dotychczasowych metod diagnostycznych.

Innowacyjny test opracowany został przez chińsko-amerykański startup. Podczas badań udało się wykazać istnienie raka u 91 procent osób, które podczas pobierania próbki krwi nie wykazywały żadnych objawów nowotworu, a u których w ciągu od jednego do czterech lat później zdiagnozowano raka żołądka, przełyku, okrężnicy, płuc lub wątroby – czytamy w publikacji Nature Communications.

– Naszym priorytetem jest zbadanie ludzi o podwyższonym ryzyku wystąpienia nowotworów, na podstawie historii rodzinnej, wieku lub innych znanych czynników ryzykapowiedział współautor badań Kun Zhang, szef wydziału bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i udziałowiec w firmie Singlera Genomics, która opracowała badanie.

Czas ma kluczowe znaczenie

Szanse na przeżycie i wyleczenie nowotworu wzrastają wielokrotnie, kiedy choroba zostaje zdiagnozowana na jak najwcześniejszym etapie. Ułatwia to proces leczenia, a ewentualne guzy są łatwiejsze do usunięcia w zabiegu chirurgicznym lub za pomocą radioterapii, ponieważ nie są one jeszcze zbyt rozrośnięte.

Do tej pory nie istniała jednak skuteczna metoda, pozwalające na tak wczesną diagnozę. Nowy test przesiewowy może być przełomem.

Nadzieja na wyleczenie

Naukowcy zbadali próbki krwi od ponad 600 osób. Wszyscy uczestnicy próby byli zaangażowani w 10-letnie badania (w latach 2007-2017) monitorowania stanu zdrowia, w których łącznie bierze udział aż 120 000 mieszkańców Chin. W ramach tego programu badawczego uczestnicy musieli regularnie poddawać się badaniom krwi.

W przypadku 191 pacjentów, u których zdiagnozowano raka, naukowcy wykorzystali nowy test do analizy próbek krwi pobranych cztery lata wcześniej. Test pozwolił też wykryć raka z 88-procentową dokładnością – u 113 pacjentów, u których nowotwór był zdiagnozowany już w czasie pobierania próbek krwi.

Technika ta, rozwijana przez ponad dekadę, ma na celu wykrycie choroby przebiegającej bezobjawowo w oparciu o proces biologiczny zwany analizą metylacji DNA, który sprawdza sygnatury DNA specyficzne dla różnych nowotworów.

Autorzy zastrzegają, że niezbędne jest przeprowadzenie większej liczby badań, na większą skalę i z dłuższym okresem obserwacji, aby potwierdzić potencjał testu jako pomocnego we wczesnym wykrywania raka.

Źródło: sciencealert.comnature.com

Dodaj komentarz