fbpx

Trwają badania nad przełomowym projektem, który pozwoli przekształcać CO2 w materiał przypominający beton

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) wykazali doświadczalnie, że pobierany z atmosfery dwutlenek węgla przy zastosowaniu drukarek 3D może zostać przekształcony w nowy materiał budowlany, przypominający beton. Obecnie trwają prace nad szerokim wykorzystaniem i zastosowaniem ich pomysłu w pozyskiwaniu materiału, co pozwoli jednocześnie ograniczyć globalne ocieplenie.

Proces polega na połączeniu wapna z CO2 przy wykorzystaniu druku 3D. Ogromnym wyzwaniem nie jest sama produkcja materiału przypominającego nieco cement, ale stworzenie zintegrowanej technologii, która przekształci dwutlenek węgla w gotowy produkt.

Jak podkreślają twórcy projektu,  zwyczajna produkcja betonu wpływa na zmiany klimatu, emitując gazy cieplarniane. Jeszcze większym źródłem emisji CO2 są spaliny, pochodzące z kominów elektrowni rozsianych po całym świecie. Z kolei walka z globalnym ociepleniem polega między innymi na tym, aby przechwycić z atmosfery dwutlenek węgla i składować na przykład pod ziemią. Naukowcy z UCLA pokazują, że jest inne rozwiązanie, które w ekologiczny sposób, pozwoli spożytkować CO2.

Autorzy badań, J.R. DeShazo i Gaurav Sant, zdołali już przekształcić nieco dwutlenku węgla w nowy materiał, który otrzymał nazwę „CO2NCRETE”.

Źródło: newsroom.ucla.edu  Foto: Roberto Gudino/UCLA

Dodaj komentarz