fbpx

Prosty sposób na obniżenie cukru. Badacze porównali aż 7 badań

Cierpisz na spadek energii po obfitym obiedzie? Naukowcy znaleźli na to sposób. Jest prosty i całkowicie bezpłatny!

Zamiast drzemki

Zjadłeś obiad z dużą ilością tłuszczu i teraz marzysz o drzemce? Ospałość po obfitym posiłku jest typowa dla osób, które nie unikają tłuszczów zwierzęcych w diecie. W połączeniu z prostymi węglowodanami następuje szybki wyrzut insuliny do krwi, a potem tak samo szybki spadek. Efekt? Brak energii, zmęczenie, gorsze samopoczucie, senność. Na szczęście naukowcy znaleźli na to skuteczny sposób. Jest prosty, ale wymaga włożenia odrobiny wysiłku. Co to takiego?

Zamiast tworzyć nowe badania z udziałem grup osób w różnym wieku, naukowcy skorzystali z już przeprowadzonych siedmiu badań, a następnie porównali je ze sobą. Ich wyniki zostały opublikowane w magazynie „Sports Medicine” – w artykule czytamy, że ci uczestnicy eksperymentów, którzy po obfitym posiłku, zamiast zrobić drzemkę, wyszli na spacer mniej skarżyli się na spadek energii – ich poziom cukru i insuliny we krwi wracał do normy szybciej niż u osób, które zdecydowały się zostać na kanapie. Wyjaśnijmy, że nie chodzi o marsz czy o jogging – już lekki i kilkuminutowy spacer po posiłku, w odstępach zaledwie dwóch do pięciu minut, pozytywnie wpływał na poziom cukru we krwi uczestników badań.

Uczestnicy zostali poproszeni o stanie lub spacer przez dwie do pięciu minut, co 20 do 30 minut przez cały dzień. Wszystkie siedem badań wykazało, że wystarczyło kilka minut marszu po posiłku, aby znacznie poprawić poziom cukru we krwi w porównaniu z siedzeniem przy biurku lub na kanapie. Kiedy uczestnicy szli na krótki spacer, ich poziom cukru we krwi rósł i spadał stopniowo – wyjaśniano w artykule.

-Dla osób z cukrzycą unikanie gwałtownych wahań jest kluczowym elementem w radzeniu sobie z chorobą – dodali autorzy badania.

Pamiętaj o ruchu!

Badacze dodali, że liczy się każda aktywność. Prace domowe czy chwila na bieżni mogą przynieść tak samo korzystne rezultaty jak spacer z psem, czy wyjście na zakupy do pobliskiego sklepu. Dodatkowo eksperci zalecają wykonywanie minispacerów wszystkim osobom pracującym przy biurku. Ich zdaniem nawet dwie lub trzy minuty chodzenia przyniosą pozytywne efekty dla zdrowia i obniżą ryzyko zapadnięcia na cukrzycę, lub stan przedcukrzycowy. Warto dodać, że metaanalizy brały pod uwagę badania przeprowadzone na osobach zdrowych bez zdiagnozowanej cukrzycy czy insulinooporności. To co? Gotowi na spacer?

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: medonet.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz