fbpx

Kaseta z niepublikowanym nagraniem z Johnem Lennonem wystawiona na aukcji

Kaseta z niepublikowanym dotąd, ponad półgodzinnym wywiadem z Johnem Lennonem trafiła na aukcję. Można ją nabyć w kopenhaskim domu aukcyjnym Bruun Rasmussen. Wartość pamiątki po zmarłym członku zespołu The Beatles oszacowano na 27-40 tysięcy euro.

Kaseta magnetofonowa zawiera 33-minutowe nagranie z Johnem Lennonem oraz jego żoną Yoko Ono. Rozmowę przeprowadziła na początku 1970 roku czwórka duńskich licealistów. 16-letni wówczas uczniowie mieli okazję spotkać się z nimi, by nagrać wywiad, który później miał trafić do szkolnej gazetki.

Niepublikowane nagranie z Johnem Lennonem

— To doświadczenie miało na nas ogromny wpływ. (…) uważaliśmy Johna Lennona i Yoko Ono za pewnego rodzaju politycznych proroków i uosobienie pokoju. (…) tych dwoje słynnych ludzi ukształtowało nasze pokolenie i cały ruch kontrkulturowy — powiedziała Karsten Hojen, jedna z autorek nagrania i jego współwłaścicielka. — Będziemy szczęśliwi, jeżeli (kasetę) kupi od nas jakieś muzeum albo może nawet sama Yoko Ono — dodała.

Osoba, która wylicytuje najwyższą kwotę, otrzyma kasetę wraz z zestawem 29 zdjęć zrobionych podczas spotkania z muzykiem oraz egzemplarz gazety z wywiadem duńskich licealistów z 1970 roku.

— (Lennon) gra „Give Peace a Chance”, ale z innym tekstem, dodając słowa dotyczące ówczesnych duńskich spraw, co jest dla nas naprawdę zabawne. (Na nagraniu) możemy też usłyszeć „Radio Peace”, nigdy wcześniej niepublikowany utwór — mówi Alexa Bruun Rasmussen z domu aukcyjnego Bruun Rasmussen.

Lennon był jednym z członków legendarnego brytyjskiego zespołu The Beatles. Grupa sprzedała blisko 800 mln płyt. Lennon zginął 8 grudnia 1980 roku, postrzelony przez szaleńca na ulicy, w bramie swojego domu w Nowym Jorku. Miał 40 lat.

Dodaj komentarz