Lokomotywy Kolei Litewskich wykonały hymn Polski, żeby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości [VIDEO]
– W tym ważnym dniu składamy najlepsze życzenia wszystkim Polakom. Koleje Litewskie są mocno związane z Polską, mamy tu wielu partnerów i klientów, którzy poznali nas jako spółkę nowoczesną i gotową do niestandardowych rozwiązań. Od niedawna łączy nas też „Rail Baltica”. Znaleźliśmy więc sposób, by w naszych życzeniach mocno wybrzmiała kolejowa nuta – powiedział Mantas Bartuška, Dyrektor Generalny spółki „Lietuvos geležinkeliai“.
Zadania wydobycia jednolicie brzmiącego utworu z siedmiu lokomotyw podjął się dyrygent, wirtuoz skrzypiec i koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, Zbigniew Lewicki.
– Cieszę się, że ja także mogę złożyć życzenia Polsce w tak niecodzienny sposób. Jestem litewskim Polakiem, dlatego to święto jest dla mnie ważne. Duże wrażenie zrobiły na mnie okoliczności pracy. Określiłbym je jako bardziej technicznymi niż zwykle – mówił dyrygujący lokomotywami muzyk. Wykonując utwór, dyrygent poczuł się jak w dziewiętnastym wieku.
– Jesteśmy przyzwyczajeni widzieć dyrygenta z batutą. Ja także na co dzień się nią posługuję. Tym razem dyrygowałem, grając jednocześnie na skrzypcach – taka praktyka była normalna w dziewiętnastym wieku. Nawet Johann Strauss został uwieczniony jako dyrygent ze skrzypcami w rękach – opowiadał Zbigniew Lewicki.
Proces nie był łatwy i wymagał skupienia całego zespołu. Jego możliwości spółka „Lietuvos geležinkeliai“ przetestowała na początku tego roku, gdy maestro Donatas Katkus dyrygował lokomotywami i ich maszynistami, by wykonać hymn litewski dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę.
Według słów Dyrektora spółki „Lietuvos geležinkeliai“ najwięcej wysiłku trzeba było włożyć w wybór lokomotyw i różnych tonacji ich dźwięków. Przygotowania do realizacji pomysłu trwały ponad miesiąc.
– Spośród wszystkich posiadanych pociągów, zarówno pasażerskich, jak i towarowych, musieliśmy skrzętnie wybrać lokomotywy mające dźwięki o różnych tonacjach. To naprawdę trudne zadanie, jednak efekt końcowy zadziwił nas wszystkich – chyba nikt w Kolejach Litewskich do tej pory nie zdawał sobie sprawy, ile różnych dźwięków i tonacji mają lokomotywy. Oczywiście wybieraliśmy też najbardziej muzykalnych maszynistów – mówił o kulisach przygotowań prezes Bartuška.
Piekny gest.Ciekawe jak Polacy zachowają się wobec siebie.Niech zyje niepodległość bez względu na polityke