fbpx

Powstał egzoszkielet dla chorych na Parkinsona

Zespół badaczy z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) opracował elastyczny egzoszkielet, który wspiera pacjentów z chorobą Parkinsona, szczególnie w walce z problemem zwanym “zamrażaniem”. Globalnie, Parkinson dotyka 9 milionów ludzi, w tym około 100 tysięcy w Polsce.

“Zamrażanie” jest jednym z głównych i najbardziej uciążliwych symptomów zaawansowanej fazy Parkinsona. Pacjenci nagle tracą zdolność do poruszania nogami, często w trakcie chodzenia, co opisują jako uczucie “przyklejenia” stóp do podłoża. To utrudnia chodzenie, a czasami sprawia, że jest niemożliwe, prowadząc do ryzyka upadków.

Tradycyjne metody leczenia, w tym farmakoterapia, chirurgia i terapie behawioralne, nie są w pełni skuteczne w zwalczaniu “zamrażania”. Dlatego zespół z Harvard SEAS zaproponował alternatywne rozwiązanie: stworzyli elastyczny egzoszkielet, który noszony na biodrach i udach, delikatnie wspiera ruchy noszącej go osoby.

W eksperymentach z 73-letnim uczestnikiem egzoszkielet znacząco zredukował objawy “zamrażania”, mimo że pacjent wcześniej doświadczał problemów nawet podczas leczenia medycznego i chirurgicznego.

„Stwierdziliśmy, że delikatne wsparcie mechaniczne naszego egzoszkieletu przyniosło szybkie korzyści i poprawiło chód testowanego” – powiedział Conor Walsh, współautor pracy opublikowanej w „Nature Medicine”.

Rozwój urządzenia wymagał współpracy między inżynierami, ekspertami z dziedziny rehabilitacji, fizjoterapii, biomechaniki i projektowania odzieży, jak podkreśla prof. Conor Walsh.

Zespół ma doświadczenie w tworzeniu egzoszkieletów, w tym urządzenia rehabilitacyjnego po udarze, które zostało skomercjalizowane przez firmę ReWalk Robotics.

Nowy egzoszkielet zawiera czujniki, komputer i małe siłowniki, które reagują na sygnały z sensorów, obliczając i dostarczając niezbędne wsparcie ruchowe.

„Byliśmy zachwyceni, obserwując wpływ naszej technologii na chód uczestnika badania” – mówi dr Jinsoo Kim, jeden z głównych autorów.

Egzoszkielet pomoże nie tylko pacjentom, ale również w badaniach nad zrozumieniem “zamrażania”. „Nie do końca rozumiemy zamrażanie. Nasze badanie pokazuje korzyści podejścia od podstaw, a nie tylko tradycyjnych metod. Odkryliśmy, że przywracając normalną biomechanikę, można zmienić dynamikę chodu, wpływając na jego kontrolę” – wyjaśnia współautorka, dr Terry Ellis.

Źródło: nature.com

One thought on “Powstał egzoszkielet dla chorych na Parkinsona

  • 29 stycznia 2024 at 06:51
    Permalink

    To na pewno jest ogromny krok do przodu jeśli chodzi o leczenie parkinsona, podobnie jak zabiegi mrg fus w szpitalu medicover, przebiegają one bez otwierania czaszki pacjenta, który podczas zabiegu jest cały czas przytomny

    Reply

Dodaj komentarz