fbpx

To tam mieszka świadomość? Odkrycie naukowców budzi nadzieję

Czym jest ludzka świadomość? Czy można ją skontrolować, albo np. na chwilę wyłączyć? Zespół badaczy z  George Washington University udowodnił, że w mózgu znajduje się  pewnego rodzaju przycisk, który uruchamia i wyłącza świadomość na zawołanie.

Przypadkowe odkrycie

Zabieg, który przeprowadzono w George Washington University pod kierownictwem Mohamada Koubeissi na kobiecie chorującej na lekooporną padaczkę przyniósł niezwykłe odkrycie. Okazało się bowiem, że w głębokiej części mózgu, w niepozornym elemencie przypominającym małego robaka – zwanym przedmurzem-  zachodzą procesy charakterystyczne dla świadomego myślenia i analizowania.

Zabieg polegał na wprowadzeniu do mózgu pacjentki elektrody, która delikatnie rozsunęła tkankę mózgową i dotarła do miejsca docelowego. Następnie badacze przepuścili przez to miejsce impulsy elektryczne. Sprawdzano tym samym, czy stymulowanie prądem różnych obszarów mózgu usunie ogniska epilepsji.

Jeden z impulsów, który przeszedł przez obszar przedmurza nagle wyłączył pacjentce świadomość. Gdy prąd przestał płynąć, świadomość powróciła. To kazało badaczom pochylić się nad tematem umiejscowienia świadomości. Bardzo możliwe zatem, że jego siedziba leży dość głęboko w mózgu i jest podatna na stymulacje.

Guzik w mózgu

To, że mózg może wytwarzać świadomość, podejrzewał już Francis Crick – jeden z odkrywców struktury DNA. Badacz wspólnie ze swoim kolegą  po fachu, Christofem Kochem z Allen Institute for Brain Science w Seattle, stwierdził, że świadomość może mieszkać właśnie w przedmurzu bo to w tym miejscu przetwarza i łączy w spójną całość wszystkie zdobyte informacje (wzrokowe, słuchowe, dotykowe, bólowe), które zachodzą w odrębnych częściach mózgu.

-To coś jakby rodzaj mózgowego dyrygenta, który zawiaduje rozmaitymi grupami instrumentów, by razem były w stanie zagrać spójny i harmonijny utwór – twierdził Crick

I choć do tej pory była to tylko teoria, zabieg przeprowadzony w George Washington University może być prawdziwym kamieniem milowym w dziedzinie neurobiologii i dać podstawy do zgłębienia ludzkiej natury życia i śmierci.

To miejsce składa się z wielu części zapewniających jego działanie: silnika, rozrusznika, układu napędowego, układu paliwowego. Ale jest tylko jedna stacyjka, jedna dziurka – wystarczy przekręcić w niej kluczyk, by wszystko razem zaczęło działać lub się wyłączyło. Podobnie działa przedmurze w naszym mózgu – oświadczył na łamach tygodnika “New Scientist” Mohamad Koubeissi.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: wyborcza.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz