fbpx

Co by się stało, gdybyś jako jedyny płyn pił tylko wodę

Woda jest prawdopodobnie najbardziej niedocenianym napojem. Jednocześnie jest tak naprawdę jedynym napojem, jakiego potrzebujemy, a 70% organizmu ludzkiego stanowi właśnie woda. Dlatego nie ma się chyba nad czym zastanawiać – potrzebujemy jej, żeby nasze ciała funkcjonowały prawidłowo.

To prawda, że woda może wydawać się trochę nudna, zwłaszcza w porównaniu do wielu dostępnych opcji, takich jak smakowe napoje. Jednak korzyści zdrowotne płynące z picia wody są naprawdę liczne.

Wyobraźmy sobie, że przestajesz pić kawę, napoje gazowane, soki, napoje alkoholowe i tym podobne. Oto, co by się stało, gdybyś zamiast nich pił każdego dnia tylko wodę.

Zauważysz szybszy spadek na wadze

To prawda – i to bez potrzeby przechodzenia na specjalną dietę. Jeśli zastąpisz wszystkie inne napoje wodą, szybciej zrzucisz zbędne kilogramy. Chris Bailey, kanadyjski pisarz i specjalista do spraw produktywności, przeprowadził pewien eksperyment. Przez cały miesiąc pił jedynie wodę. Odnotował, że w przeciągu 9 dni stracił 0,5 kg tkanki tłuszczowej. Uzyskałby podobne efekty, gdyby przez 9 dni biegał 8 kilometrów.

Zwiększone zdolności poznawcze

Czy wiedziałeś, że nasze mózgi składają się w 75-85% z wody? Woda pomaga dostarczać składniki odżywcze do mózgu oraz eliminować toksyny. Poprawia także dopływ krwi i tlenu do mózgu. To z kolei zwiększa koncentrację, skupienie, kreatywność, pamięć, i pomaga zrównoważyć nastrój.

Badania wykazały silny, negatywny wpływ odwodnienia na mózg. Brak wody może powodować bóle głowy, zaburzenia snu, mgłę umysłową, depresję i gniew. W niektórych przypadkach, dłuższe okresy odwodnienia mogą doprowadzić do skurczenia szarych komórek, czego powodem jest przedwczesne starzenie się mózgu.

Zdrowa skóra

Jeśli chodzi o uzyskanie pięknej, pełnej blasku cery, wielu z nas sięga po różnego rodzaju kosmetyki. Kremy, sera, maseczki i wiele innych zabiegów. Skóra to jednak największy organ naszego ciała. Składa się z komórek, a te komórki potrzebują wody. Dlatego też możemy wiele osiągnąć, jeśli po prostu zadbamy o odpowiednie nawodnienie.

Jak do tej pory nie przeprowadzono wielu badań nad bezpośrednim wpływem wody na skórę. Większość dowodów opiera się na anegdotach. Krążą pogłoski, że picie większej ilości wody może zredukować widoczność zmarszczek, ujędrnić skórę i zmniejszyć widoczność cieni pod oczami. Woda nie może zaszkodzić naszej skórze, jedynie przyniesie jej wiele korzyści. Dlaczego by nie spróbować?

Detoks

Niektóre z napoi dostępnych na rynku tak naprawdę mogą zawierać toksyny. Codzienne picie tylko i wyłącznie wody może pozwolić usunąć te toksyny z naszego organizmu. Woda to najlepszy i najtańszy odtruwacz.

Woda pomaga usuwać toksyny poprzez nawadnianie niezbędnych organów, takich jak nerki i wątroba. Bez wody, nerki nie są w stanie usuwać szkodliwych substancji przez mocz. Mocz staje się ciemniejszy i ma silniejszy zapach, jeśli pijemy zbyt mało wody. Nawodnienie organizmu pozwoli ci także zapobiec bolesnym kamieniom nerkowym. Twoja wątroba również potrzebuje wody, żeby pozbyć się toksyn takich jak alkohol. Pij więcej wody!

Niższe ryzyko chorób

Jednym z niesamowitych korzyści picia wody jest profilaktyka różnego rodzaju chorób.

Czy wiesz, że twoje serce bije szybciej, kiedy jesteś odwodniony? Serce pompuje około 7,5 tysiąca litrów krwi dziennie. To dużo pracy. Jeśli pijesz wystarczająco dużo wody, pomagasz swojemu sercu w jego pracy. Z drugiej strony, kiedy pijesz jej mniej, twoje serce musi pracować ciężej. Możesz nawet odczuwać palpitacje. To stwarza wysokie ryzyko choroby wieńcowej.

Picie wody może także obniżyć ryzyko nadciśnienia i wystąpienia raka pęcherza.

Nawadniaj się

Z powodu wyżej wymienionych korzyści ważne jest, żebyśmy nie dopuszczali do odwodnienia. Jeśli do tej pory nie zwracałeś szczególnej uwagi na to, ile wody pijesz, warto zacząć. Zaleca się pić 8 szklanek wody dziennie, pamiętaj jednak, że ta ilość może się różnić w zależności od indywidualnego zapotrzebowania. Kilka porad, żeby pić więcej wody:

  • Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą, najlepiej taką wielokrotnego użytku
  • Pij szklankę wody zaraz po przebudzeniu
  • Zainstaluj aplikację na telefon lub ustaw alarm, który będzie ci przypominał o piciu wody w ciągu dnia
  • Pij wodę, kiedy jesteś głodny. Bardzo często ludzie mylą głód z pragnieniem. Jeśli po wypiciu wody nadal czujesz głód, zjedz coś pysznego z dużą ilością składników odżywczych!

 

Więcej o zdrowotnych walorach wody przeczytasz TU

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: healthy-holistic-living.com

 

Dodaj komentarz