fbpx

Przyrodnicy podkreślają, że zachowanie zwierząt jest cudem

Dwa tygodnie zakazu wejścia do lasu wystarczyły, by przyroda odżyła. Jak informuje Ministerstwo Środowiska: fauna wyszła z lasów i zaczęła zwiedzać ulice.

Przyrodnicy podkreślają, że zachowanie zwierząt jest cudem. Niebywałe jest to, w jak szybkim tempie przyroda odżywa, kiedy ludzie nie ingerują w środowisko naturalne. Zwierzęta czują się swobodniej, zaczęły bawić się na drogach, szlakach i pobliskich parkingach, a nawet zwiedzają opustoszałe ulice miast – mówi nadleśniczy Adam Roczniak z Browska.

Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego – Michał Krzysiak – opowiada: „Żubry pojawiły się w miejscach, w których wiosną nie widywaliśmy ich w ciągu dnia. Śmiejemy się, że wyszły na ulice demonstrować i zapewne domagają się utrzymania zakazu wstępu do lasu, bo dzięki temu mogą wreszcie swobodnie poruszać się po swoim domu”. Jak podkreśla dyrektor, żubr jest królem puszczy, a dzięki kwarantannie może wreszcie zarządzać swoim terytorium. Leśnicy są zachwyceni widokiem dostojnego zwierzęcia.

Kilka dni temu, w Zakopanem liczne stado łań wyszło, aby pospacerować jedną z najbardziej ruchliwych ulic w mieście. Zwierzęta poruszały się bardzo powoli, swobodnie, z zainteresowaniem obserwowały domostwa.

Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z pracownikami zauważył, że niedźwiedzie także znacznie swobodniej poruszają się po parku. Fauna wreszcie odetchnęła i korzysta z nieobecności człowieka. Ziobrowski zaznacza: „Samce jednak wędrują po Tatrach i za niecały miesiąc zaczną szukać partnerek. Przyrodnikom udało się nakręcić film, w którym młody niedźwiedź pięknie pozuje na tle Mięguszowieckich Szczytów. Z kolei w okolicach Beskidu w Tatrach Zachodnich w rejonie szlaków przebywa całe stado kozic – kierdel. Jest wyjątkowo liczne.”

W opinii Anny Malinowskiej, rzeczniczki Lasów Państwowych również mniejsze zwierzęta czują się znacznie lepiej. „ (…) ropuchy szare mogą teraz bezpiecznie odbywać gody i nie giną masowo pod kołami samochodów. A to oznacza tak potrzebne dla ekosystemu zwiększenie ich populacji” – wyjaśnia.

Wszyscy są zgodni co do tego, że natura odpoczęła, a zwierzęta w końcu mogą czuć się dobrze w swoim środowisku.

 

Opracowanie: Ilona Dziadek

Źródło: tvp.info

Foto: arch.PAP/ Steve Parsons

Dodaj komentarz