fbpx

Znany endokrynolog odpowiada na pytania kobiet. Kilka odpowiedzi może cię zaskoczyć

Marina Berkovska jako dietetyk i endokrynolog prowadzi profil na instagramie, gdzie nieodpłatnie dzieli się swoją wiedzą z innymi kobietami. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania.

 1. Czym jest „zaburzenie hormonalne” i czy należy wykonywać badania wszystkich hormonów?

Diagnoza taka jak „zaburzenie hormonalne” w medycynie nie istnieje. Nie ma również konieczności wykonywania badań wszystkich hormonów. Choroby endokrynologiczne zwykle posiadają wyraźny obraz kliniczny więc ich diagnoza nie jest stawiana jedynie na podstawie odchyleń od norm. Jedynym wyjątkiem jest poziom hormonu, który stymuluje tarczycę (TSH). Właściwie tylko on jest sprawdzany u wszystkich w celu wykluczenia niedoczynności tarczycy.

Jeśli nie masz podstaw do wykonywania testów hormonalnych tj. problemy z cyklem, łysieniem czy niepłodnością, nie wykonuj ich.

 

 1. Jak walczyć z PMS?

Warto spróbować pomóc sobie samodzielnie. Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób odżywania. Należy unikać spożywania prostych węglowodanów, ograniczyć sól i wykluczyć kawę. Pomóc może również jedzenie regularnych posiłków. Można wprowadzić także suplementy diety. Warto zastanowić się nad zmianą stylu życia zwiększeniem aktywności fizycznej lub wprowadzeniem elementów, które pomogą w odprężeniu się.

Jeżeli nie jesteś w stanie pomóc sobie sama, należy znaleźć dobrego ginekologa, który zaleci wprowadzenie właściwych kroków leczenia przypadłości.

 

 1. Co może stanowić przyczynę problemów ze snem i trudnościami związanymi z utratą wagi?

Winę za ten stan prawdopodobnie ponosi hormon snu – melatonina. Jest ona silnym przeciwutleniaczem i „relaksacją hormonalną”. Możemy to szczególnie zauważyć podczas zmian stref czasowych. Wtedy pojawiają się trudności z zasypianiem oraz częste budzenie się. Żeby znormalizować stan własnej melatoniny warto zacząć chodzić wcześniej spać (nie później niż o 23:00), wyłączać źródła światła na noc, nie jeść przed snem ani w jego przerwach.

Jeśli musisz już zacząć brać leki, zacznij od małych dawek, gdyż może dojść do przedawkowania melatoniny. Objawem może być obudzenie się w nocy po spożyciu leku z szybko bijącym sercem, uczuciem niepokoju i brakiem możliwości kontynuacji snu. Długotrwałe przyjmowanie melatoniny możliwe jest tylko pod nadzorem lekarza.

Przeciwwskazaniami do przyjmowania hormonu są: ciąża, laktacja oraz choroby autoimmunologiczne.

 

 1. Jak schudnąć?

Pod względem zapotrzebowania energetycznego jest to bardzo łatwe. Wystarczy wprowadzić w życie dietę o deficycie kalorycznym.

W rzeczywistości jest to duży problem, gdyż wiąże się często ze zmianami nawyków żywieniowych. Należy jeść mądrze, w skupieniu, wprowadzając zdrowe produkty do diety, zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych, niezdrowych przekąsek i słodyczy

To jak często będziesz jeść i kiedy nie ma aż tak dużego znaczenia. Najistotniejsze jest to ile potrzebujesz kalorii, a ile ich dostarczasz swojemu organizmowi.

 

 1. Jakie testy wykonać przy odczuwaniu chronicznego zmęczenia?

Osoby, które uskarżają się na trwałe osłabienie powinny wykonać przynajmniej:

 • kliniczne badanie krwi (ze wzorem leukocytów i ESR),

 • ogólną analizę moczu,

 • analizę biochemiczną krwi,

 • test ciążowy lub β-HCG we krwi,

 • TSH, wolny T4,

 • badanie w kierunku infekcji: HIV, kiła, zapalenie wątroby typu B i C, wyeliminowanie boreliozy,

 • EKG,

 • Rentgen płuc,

 • badanie ginekologiczne (w przypadku kobiet),

 • badanie krwi na PSA (w przypadku mężczyzn).

 

 1. Czy mleko nasilają występowanie trądziku?

Według opinii Mariny Berkovskiej spożywanie produktów mlecznych (nie beztłuszczowych) nie stanowi problemu, jeśli chcemy schudnąć powinniśmy ograniczyć spożycie produktów mlecznych do posiłków porannych i spożywać je najlepiej wraz z warzywami. Jeżeli występuje trądzik należy wykluczyć z diety cukry, produkty gazowane i chemiczne, a jeżeli to nie przynosi efektu to dopiero wtedy mleko. Jeżeli masz problemy z nasilonym trądzikiem warto umówić wizytę u gastroenterologa, gdyż na ogół nasilony trądzik związany jest z jelitami.

 

 1. Czy istnieją niepotrzebne badania?

Występuje 7 testów, których Marina nigdy nie przepisała, ale często jest zmuszona interpretować ich wyniki, aby uspokoić pacjentów.

Zaliczamy do nich:

 • stężenie kortyzolu we krwi (zwykle wychodzą wysokie poziomy, ale to nie ma znaczenia),

 • insulina, peptyd C i leptyna u osób z prawidłową masą ciała i poziomem glukozy,

 • 17-OH-progesteron u kobiet bez niepłodności z kilkoma prawidłowymi porodami,

 • poziom androgenów i prolaktyny podczas ciąży,

 • tyreoglobulina (wyjątkową sytuacją jest konieczność obserwacji pacjenta po leczeniu raka tarczycy),

 • aldosteron przy braku wysokiego ciśnienia,

 • progesteron we krwi.

 

 1. Jak pokonać pragnienie słodyczy?

Silne pragnienie słodyczy często związane jest ze sferą emocjonalną. Jeżeli zrozumiemy dlaczego tak bardzo ich pragniemy znajdziemy przyczynę. Może być nią stres, depresja, obniżone samopoczucie, niezadowolenie z siebie. W ten sposób próbujemy zapewnić sobie dawkę hormonu szczęścia – endorfiny. Warto znaleźć inny sposób, aby sobie go zapewnić. Poniżej kilka sposobów:

 • zacznij regularnie ćwiczyć,

-zrównoważ swoją dietę. Zwróć uwagę na ilość i jakość spożywanych węglowodanów oraz białek,

 • ureguluj swój sen. Zacznij chodzić spać o 23:00 i wstań o 7:00 (nawet w weekendy i wakacje).

 • zrezygnuj z restrykcyjnych diet, powodują one chroniczny stres i załamania. Zmieniaj swoje nawyki żywieniowe stopniowo.

 

Opracowanie: Rita Pulikowska

Źródło: adme.ru

 

Dodaj komentarz