fbpx

Zaskakujące wieści z Chin. Wyzdrowiał najmłodszy i najstarszy pacjent zakażony koronawirusem

Chłopiec który został zarażony koronawiursem w piątej dobie życia, jest już zdrowy. Po miesięcznej hospitalizacji opuścił wraz z rodzicami Szpital Dziecięcy w Zhengzhou. Wyleczony został także mężczyzna, u którego tuż przed 101. urodzinami również wykryto wirusa. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że statystycznie tylko jedna na pięć osób z zainfekowanych covid-19 wymaga hospitalizacji.

Niemowlę u którego po 5 dniach zdiagnozowano obecność wirusa urodziło się 31 stycznia tego roku. Jest to najmłodszy pacjent u którego wykryto koronawirusa w Chinach. Chińskie media nazywają go Mu’en, choć nie ma potwierdzenia, czy to jego prawdziwe imię.

Jakiś czas temu świat obiegła informacja o podobnym przypadku – dziewczynki o imieniu Xiao Xiao, która najprawdopodobniej została zarażona przez matkę podczas porodu. Organizm noworodka po 17 dniach od narodzin samodzielnie zwalczył chorobę.

Mu’en po pięciu dniach od narodzin zaczął mieć problemy z oddychaniem i pojawiły się u niego objawy ostrego zapalenia płuc, został więc poddany kwarantannie. Oddział, na który trafił chłopiec, musiał oddelegować do opieki nad nim oddzielny zespół neonatologów oraz innych lekarzy wyspecjalizowanych w leczeniu noworodków. Po miesięcznej kuracji przy wykorzystaniu leków antywirusowych jego stan znacznie się poprawił.

Dopiero kiedy testy na obecność koronawirusa dwukrotnie dały negatywny wynik, a płuca przestały mu doskwierać, specjaliści zdecydowali, że maluch może opuścić szpital pod opieką najbliższej rodziny. Niestety wcale nie było to takie proste, ponieważ chłopiec mieszka w Xinyang oddalonym ponad 300 km od placówki, do której został skierowany po 5 dniach od narodzin. W tym przypadku władze zgodziły się jednak, żeby noworodek wraz z rodzicami mógł być przewieziony do swojego miejsca zamieszkania specjalną karetką.

Co ciekawe, do zdrowia powrócił także najstarszy Chińczyk, u którego zdiagnozowano obecność koronawirusa – mężczyzna, który został zakażony tuż przed swoimi 101. urodzinami. Po tygodniowym pobycie w szpitalu jego stan zdrowia poprawił się na tyle, że lekarze pozwolili mu wrócić do domu.

Według WHO nie wszystkie osoby zakażone koronawirusem wymagają specjalistycznego leczenia. Okazuje się, że tylko jedna na pięć osób, u których zostanie zdiagnozowana choroba covid-19, potrzebuje hospitalizacji.

Źródło: źródło: Daily Mail, China Daily

Dodaj komentarz