fbpx

Opieka nad wnukami może wydłużyć życie – raport naukowy

Okazuje się, że opiekowanie się wnukami to nie tylko przyjemność i radość. Raport przygotowany przez Evolution and Human Behavior, na podstawie danych zebranych w ramach badań Berlin Aging Study, dowodzi, że opiekowanie się młodszymi pokoleniami prowadzi do dłuższego życia.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 500 osób w wieku minimum 70 lat. Osoby, które opiekowały się dzieckiem są w mniejszym stopniu zagrożone śmiercią na przestrzeni 20 lat, niż osoby, które w ogóle nie zajmowały się dziećmi. Innymi słowy, opieka nad wnukami może wydłużyć Ci życie!

Trzeba tutaj dodać, że w badaniu nie brały udziału osoby, które zajmowały się dzieckiem regularnie – brano pod uwagę tylko te osoby, które zajmowały się wnukami od czasu do czasu.

„Istnieje związek pomiędzy opiekowaniem się inną osobą, a obniżaniem poziomu stresu w naszym ciele” – powiedział dr Ronan Factora ze znanej na całym świecie kliniki w Cleveland, donosi Shareably.

Lekarz podkreśla także, że są jeszcze inne czynniki, które mogą pozwolić nam wieść długie i szczęśliwe życie. Zalicza do nich m. in. utrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi oraz utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej.

Ronan Factora dodaje także, że poczucie odpowiedzialności oraz uczucie, że jest się potrzebnym, sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi. Opieka nad wnukami pozwala na zrealizowanie tych dwóch czynników w praktyce.

 

Czytaj więcej na: pl.newsner.com

Dodaj komentarz