fbpx

Na Dolnym Śląsku odnaleziono skarb warty fortunę

W miejscowości Lubań na Dolnym Śląsku odkryto około 1500 srebrnych monet pochodzących prawdopodobnie z XII oraz XIV w. Znaleziska dokonali poszukiwacze ze Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, Sekcji Detektorystów-Lubań. Średniowieczny. Wartość artefaktu wyceniana jest na kilkaset tysięcy złotych.

Srebrne monety — brakteaty, zostały znalezione w ramach prowadzonych poszukiwań zabytków oraz innych przedmiotów na podstawie wydanego pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Jeleniej Górze oraz pozwoleniu właściciela terenu, nadleśnictwa jednego z lasów leżących blisko Lubania. To właśnie na jego terenie doszło do tego nadzwyczajnego odkrycia.

— Podczas poszukiwań wykorzystujemy wykrywacze metali. Po namierzeniu sygnału wykopujemy go przy pomocy szpadla. W tym przypadku było tak samo. Znalazca, Krzysztof Wojciechowicz namierzył sygnał metalowy zalegający w glebie. Po wykopaniu sygnału i wysypaniu ziemi obok zauważyliśmy monety leżące na ziemi. Naszym oczom okazały się właśnie wspomniane brakteaty — mówi Maciej Dobrowolski, Kierownik Sekcji Detektorystów-Lubań.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi poszukiwania zabytków (reguluje je ustawa o ochronie zabytków) detektoryści musieli przerwać dalsze wydobycie i powiadomić Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

— Depozyt został odnaleziony 6 lipca (w środę) około godziny 17, czyli po godzinach urzędowania WKZ. Po krótkiej konsultacji z Polskim Związkiem Eksploratorów wspólnie uznaliśmy, że jedyną racjonalną decyzją będzie powiadomienie pobliskiego Muzeum Regionalnego w Lubaniu, z którym współpracujemy od dłuższego czasu — opowiada Maciej Dobrowolski.

Po 40 minutach od zgłoszenia na miejsce przybyli dyrektor muzeum oraz dwóch archeologów, którzy zajęli się dalszym wydobyciem skarbu. Prace archeologiczne rozpoczęły się około godz. 18.30, a zakończyły o godz. 1 w nocy.

Po wstępnym oczyszczeniu monet oraz ponownym ich przeliczeniu odnaleziono w sumie:

  • 953 sztuki całych monet lub nieznacznie uszkodzonych;
  • 220 sztuk siekanych połówek monet;
  • 315 sztuk różnej wielkości fragmentów monet;
  • fragment ozdoby srebrnej;
  • fragment kwadratowej srebrnej blaszki;
  • grudkę srebra.

Warto wspomnieć, że ostatnie odkrycie brakteatów na terenie Lubania lub w jego okolicach miało miejsce ponad 100 lat temu!

— Ze swojej strony mogę zapewnić, że zrobimy wszystko, aby odnaleziony depozyt pozostał w Muzeum Regionalnym w Lubaniu, zgodnie z wydanym pozwoleniem na poszukiwania zabytków. Poczynię też wszystkie kroki, aby Krzysiek otrzymał nagrodę za swoje niewątpliwie wyjątkowe znalezisko. Ponadto nie można zapomnieć również, że gdyby nie my, tzn. detektoryści, większość tak wspaniałych znalezisk, jak właśnie nasze, nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Wielu archeologów uważa, że detektoryści wyłącznie niszczą zabytki. Nasz przykład pokazuje, że są w błędzie. Można odnaleźć wspaniały depozyt, a współpracując z archeologami, można odpowiednio go zabezpieczyć oraz wydobyć z ziemi, zachowując cały kontekst historyczny — podsumowuje Maciej Dobrowolski.

Moment odkrycia skarbu i samo wydobycie został uwieczniony na filmie:

 

One thought on “Na Dolnym Śląsku odnaleziono skarb warty fortunę

Dodaj komentarz