fbpx

Akcja Ludzi Gór. “Wymień śmieci ze szlaku na kawę w schronisku!”

– Głodówka wspiera sprzątanie szlaków w trakcie wędrówek i nagradza pyszną kawą z widokiem na Tatry. Chcemy wspierać i promować właściwe postawy w trakcie poruszania się po terenie TPN poprzez zaangażowanie odwiedzających w akcję sprzątania szlaków – mówi Weronika Lis, wolontariuszka “Głodówki”.

– Zależy nam, by troska o czystość parku była elementem każdej standardowej wycieczki w góry, a nie realizowana jedynie w ramach dorocznej akcji “Czyste Tatry”. Zdajemy sobie sprawę, że jest to szczególnie ważne, gdy sporo uwagi jest poświęcone problemowi epidemii – dodaje.

Akcja “Wymień śmieci ze szlaku na kawę w schronisku! Akcja Ludzi Gór” nawiązuje do imprezy “Zlot ludzi gór”, która odbyła się 11-13 czerwca br. i ma to działanie upowszechnić oraz stanowić swego rodzaju podziękowanie dla jej dotychczasowych uczestników.

“Zależy nam też na odpowiednim nagłośnieniu akcji po to aby dołączało do niej jak najwięcej turystów oraz aby uzyskać zwolnienie z opłat za wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego naszemu “Patrolowi Ludzi Gór” czyli wolontariuszom Głodówki i innych schronisk promujących akcję na szlakach oraz ewentualnie turystów zaangażowanych w akcję sprzątania, analogicznie do zwolnienia przysługującemu wolontariuszom “Czyste Tatry” i samego TPN. Staramy się zaangażować jak najwięcej podmiotów, gdyż przy obecnie ograniczonej działalności każda dodatkowa inicjatywa i promocja aktywności ma znaczenie” – tłumaczą organizatorzy, którzy dla wolontariuszy z “Patrolu Ludzi Gór” zapewniają nocleg w Schronisku Głodówka, a w ramach czerwcowego “Zlotu Ludzi Gór” chcą zorganizować hamakowisko, ogniska, warsztaty tematyczne, slajdowiska i koncerty.

– W dalszej perspektywie chcemy stworzyć turystyczny program lojalnościowy “Karta Ludzi Gór” z darmowymi atrakcjami i zniżkami m.in. za sprzątanie gór: jak kawa, wynajem roweru czy zjazd tyrolką w Głodówce. Oprócz tego planujemy także stworzenie miejsca edukacji ekologicznej i szlak edukacyjny dla dzieci. Tak jak wspomniałam, inicjatywę poszerzamy o inne schroniska, ale start w schronisku Głodówka jest ułatwiony z racji dojazdu oraz terenu dostosowanego do przyjęcia wielu grup naraz – zgodnie z wytycznymi rządowymi na epidemię koronawirusa – dodaje Weronika Lis.

Więcej szczegółów można odnaleźć na stronie wydarzenia.

Dodaj komentarz