fbpx

Całuj na zdrowie! Niezwykła moc całowania w czoło

Choć powstało już wiele artykułów na temat pocałunku i siły uścisku, to wciąż niewiele jest informacji na temat znaczenia pocałunku w czoło. Ten symboliczny gest czułości i dawania ochrony rzadko jest dziś praktykowany. A niesłusznie. Pocałunek w czoło mówi więcej niż tysiąc słów. Regularnie praktykowany poprawi wasze relacje i zbliży emocjonalnie.

Prawdopodobnie spotkałeś się już z teorią, że każdy człowiek potrzebuje czterech uścisków dziennie, aby przeżyć oraz siedmiu, a nawet ośmiu, aby właściwie się rozwijać i czuć się szczęśliwym. Pocałunek w czoło również pełni ważną rolę w budowaniu bliskości z drugą osobą – dzieckiem, przyjacielem, wnukiem czy partnerem. Różni się tym od pocałunku w usta, że pozbawiony jest erotyzmu i zarezerwowany jest przede wszystkim dla ludzi z tego samego kręgu – rodziny, przyjaciół czy lokalnej wspólnoty.

W przeciwieństwie do namiętnego pocałunku w usta, pocałunek w czoło jest pozbawiony erotycznego podtekstu; mówi natomiast: jesteś dla mnie ważna/ważny. W dawnej symbolice pocałunek w czoło był formą błogosławieństwa – w taki sposób starszyzna otwierała bramę dorosłości dla dzieci. Pocałunek w czoło był przejawem troski i dawania ochrony – dzięki niemu dzieci odkrywały świat z silnym poczuciem przynależności do rodziny oraz ze świadomością, że są kochane. Kiedy natomiast to młodzież całowała rodziców i dziadków w czoło, taki pocałunek świadczył o najwyższym szacunku.

Pocałunek w czoło ma również ogromne znaczenie dla wieloletnich relacji partnerskich. Świadczy o intymnej zażyłości emocjonalnej, zaufaniu i otwartości. Miejsce, w które dotykami ustami drugiej osoby nieprzypadkowe. W starożytnej mistyce indyjskiej, miejsce między brwiami to inaczej „trzecie oko” – czyli czakra najwyższej świadomości, mądrości i uzdrowienia duchowego. Dotykając ustami czoła partnera, pobudzamy czakrę drugiej osoby – dzięki temu czuje się kochana, ważna i bezpieczna.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  Akademia Ducha

Dodaj komentarz