fbpx

W trakcie badań australijscy naukowcy potwierdzili, że rośliny czują, kiedy są przez nas dotykane

 

To o czym miłośnicy roślin wiedzieli od dawna, naukowcy potwierdzili teraz w trakcie badań laboratoryjnych.  Szczegółowy raport opublikowano niedawno w czasopiśmie Plant Physiology.

Mimo iż ludziom na ogół wydaje się, że rośliny nic nie czują, kiedy są przez nas dotykane, wykazaliśmy że w rzeczywistości są one bardzo wrażliwe na dotyk. Chociaż rośliny nie skarżą się, kiedy podczas spaceru na przykład je uszczypniemy, są one w pełni świadome tego kontaktu i szybko na niego reagują – powiedział główny autor badania, Olivier Van Aken z University of Western Australia.

Wcześniejsze eksperymenty potwierdziły, że rośliny są bardzo „świadome” swojego otoczenia. Na przykład, „słyszą”, gdy owady zaczynają je zjadać i uwalniają specjalne substancje chemiczne, żeby je odstraszyć lub w celu zapobiegania późniejszym uszkodzeniom. Są one również w stanie komunikować się ze sobą za pomocą podziemnej „sieci” grzybów.

fern-340854_960_720

W najnowszym badaniu, naukowcy rozpylali kropelki wody na rośliny. Jednocześnie byli oni w stanie zarejestrować zmiany w ekspresji tysięcy genów. Ta fizjologiczna odpowiedź rozpoczynała się już w trakcie kilku minut po stymulacji, i kończyła się w ciągu pół godziny.

Wykazaliśmy, że ta reakcja nie została spowodowana przez substancje chemiczne zawarte w cieczy, tylko przez kontakt fizyczny, gdy krople spadały na powierzchnię liści – mówi Van Aken.

 

Czytaj więcej na wiedzoholik.pl

Autor tekstu: Anna Borkowska  Foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz