fbpx

Powstaje Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców

Powstaje wirtualne muzeum, które ma na celu przypomnienie o postaciach zapomnianych polskich wynalazców. Projekt ten ma na celu ukazanie znaczącego wkładu Polaków w rozwój nauki i technologii. Nie chodzi tu tylko o przełomowe odkrycia, ale również o rzeczy, które stały się nieodzowną częścią naszego codziennego życia, takie jak spinacz biurowy czy wycieraczki samochodowe. Projekt ten jest realizowany przez Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

Jesienią przyszłego roku będziemy mieli możliwość odwiedzenia „Timeless” – Wirtualnego Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Będzie to opowieść o jedenastu polskich wynalazcach, którzy stworzyli istotne i często szeroko stosowane wynalazki, ale ich postacie i losy są często niedoceniane i mało rozpoznawalne.

Zrekonstruowany biopleograf — projektor skonstruowany przez Kazimierza Prószyńskiego w 1898 roku.
Nie tylko Kopernik, Skłodowska i Łukasiewicz

Polacy są autorami wielu znaczących odkryć, a nie tylko tacy jak Kopernik, Skłodowska czy Łukasiewicz. Często niektóre z nich są niewłaściwie przypisywane innym. Tak stało się w przypadku początków kinematografii. Jej twórcą jest Kazimierz Prószyński, geniusz zasługujący na uznania, który niestety w praktyce jest często pomijany.

Sami bracia Lumiere uznawali go za ojca kinematografii, a jego urządzenie, pleograf, w rzeczywistości stanowiło fundament dla kina. „Powinniśmy mówić, że idziemy do 'pleo’, a nie do kina” – mówi dr Monika Koperska, twórczyni projektu Timeless – Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców.

Muzeum ma zamiar uczcić również takie postacie jak wybitny matematyk Stefan Banach, Jan Szczepanik, nazywany „polskim Edisonem”, który jest autorem setek patentów, doskonały konstruktor szybowców Antoni Kocjan, czy Jan Czochralski, którego prace stały się fundamentem dla całej elektroniki. Wszystko razem, jedenastu wynalazców.

Znając autora, lepiej rozumiemy wynalazek

Kiedy korzystamy z tak codziennych przedmiotów jak spinacz biurowy czy wycieraczki, rzadko pamiętamy o Józefie Hofmannie, ich twórcy. To jest niedopatrzenie, ponieważ lepsze poznanie tego wynalazcy mogłoby pomóc nam zrozumieć, dlaczego te przedmioty mają taką właśnie formę|:

Hofmann jest postacią znaną przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych jako pianista. Ale miał także inny talent — był wynalazcą. Zarówno wycieraczki, jak i spinacz, które wynalazł, były inspirowane muzyką. Spinacz przypomina klucz wiolinowy, a wycieraczki — metronom, narzędzie używane do odmierzania rytmu. Wszystko to tworzy spójną całość. Dobrze jest wiedzieć, skąd wynalazcy czerpali inspiracje, ponieważ może to zainspirować nas do spojrzenia na świat w nieco inny sposób.

W związku z tym, celem muzeum jest nie tylko przedstawienie biografii wynalazców, ale również, o ile to możliwe, ukazanie ich sposobu myślenia. Czasem, podczas poszukiwania eksponatów, można natknąć się na prawdziwe skarby.

Czesław Aleksy Tański, polski malarz i konstruktor lotniczy, nazywany ojcem polskiego lotnictwa, to kolejna postać, której życie i prace zostaną zaprezentowane w muzeum.

„Ostatnio natknęłam się na fascynujący pamiętnik Tańskiego – który nie jest typowym pamiętnikiem. Zawiera on przepiękne akwarele, przeplatane rysunkami skrzydeł samolotów” – opowiada założycielka muzeum.

Jego syn, Tadeusz Tański, również zostanie upamiętniony w muzeum jako konstruktor samochodowy.

Wirtualne zwiedzanie muzeum będzie możliwe od jesieni przyszłego roku.

One thought on “Powstaje Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców

Dodaj komentarz