fbpx

Policjanci uratowali bielika. Wycieńczony dryfował na jeziorze

Policjanci uratowali bielika dryfującego na Jeziorze Chełmżyńskim. Ptak trafił pod opiekę specjalistów.

W poniedziałek ok. godz. 12:20 podczas patrolu łodzią policyjną na Jeziorze Chełmżyńskim, policjanci zauważyli okolicach wsi Pluskowęsy dryfującego, dużego ptaka. Kiedy podpłynęli bliżej, rozpoznali zanurzającego się w wodzie bielika. Zwierzę było wycieńczone. Na widok łodzi zaczęło zachowywać się agresywnie.

Policjanci, z pomocą wypoczywającego w okolicy na urlopie innego funkcjonariusza, wciągnęli ptaka na pokład policyjnej łodzi. Użyli w tym celu rękawic ochronnych.

Trafił pod opiekę specjalistów

Wyłowionego bielika odebrał pracownik Chełmżyńskiego Centrum Zdrowia Zwierząt. Według lekarza weterynarii uratowane zwierzę to prawdopodobnie dorosły osobnik bielika zwyczajnego. Ptak trafił pod opiekę profesjonalistów.

Orzeł bielik to gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Zamieszkuje głównie obszary przylegające do zbiorników wodnych. W związku z antropopresją i zanieczyszczeniem środowiska liczebność gatunku zmniejszyła się znacząco do lat 70. XX wieku, jednak dzięki działaniom ochronnym liczebność niektórych populacji wzrosła i się ustabilizowała.

We wszystkich państwach bielik jest gatunkiem prawnie chronionym.

Dodaj komentarz