fbpx

Hiszpania wprowadza przepisy zezwalające na medyczne wykorzystanie marihuany

Nadchodzą zmiany w Hiszpanii, tamtejsze Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie regulacji umożliwiających medyczne zastosowanie marihuany. Po długotrwałych debatach i okresie oczekiwania projekt rozporządzenia jest już przygotowany do wdrożenia. To może być początek nowego rozdziału w leczeniu bólu i cierpienia za pomocą terapii opartych na marihuanie.

Ministerstwo Zdrowia, pod przewodnictwem Móniki García, niedługo wprowadzi regulacje dotyczące wykorzystania marihuany w medycynie. Po konsultacjach z Agencją Stanową ds. Leków i Produktów Sanitarnych (AEMPS), która przygotowała projekt rozporządzenia, dokument trafił do Ministerstwa w celu zatwierdzenia jego stosowania w terapii medycznej.

Zatwierdzenie tego rozporządzenia jest długo oczekiwane od czasu, gdy Carolina Darías była ministrem zdrowia. 27 czerwca 2022 roku, w Kongresie Deputowanych zwołała podkomisję do spraw badań nad regulacją marihuany w celach terapeutycznych. Zalecono wówczas AEMPS opracowanie raportu w ciągu sześciu miesięcy, jednak projekt został przesłany do Ministerstwa dopiero teraz, półtora roku później.

“Projekt ten wprowadza skrupulatną regulację, która będzie rozwijana na podstawie dowodów naukowych i traktowania marihuany jako leku. Przed oficjalnym wydaniem rozporządzenia odbędą się spotkania z różnymi grupami zaangażowanymi w ten temat, w tym głównie z Obserwatorium Medycznym Cannabis” – poinformowały źródła z Ministerstwa. Z Ministerstwa podkreślono, że dokładna data wejścia w życie tej regulacji nie jest jeszcze znana, ale stanie się to “w najbliższych miesiącach”, po konsultacjach z odpowiednimi grupami i ocenie projektu AEMPS.

Jeśli zostanie zatwierdzone stosowanie marihuany w celach terapeutycznych, konieczne będzie spełnienie określonych wymogów, takich jak przepisywanie jej przez specjalistów i wykorzystanie w celu łagodzenia bólu przy niektórych schorzeniach.

Ta inicjatywa jest zgodna z programem koalicji rządowej Sumar, która wspiera “kompleksową regulację” marihuany oraz model stowarzyszeń cannabic opartych na samokonsumpcji i działających non-profit. Dekryminalizacja produkcji i własnego spożycia jest również brana pod uwagę. W kwestii marihuany medycznej Sumar opowiada się za jej legalizacją, nad którą trwają prace, mające na celu jej zatwierdzenie w 2024 roku.

Te przyszłe zmiany otwierają obiecujące perspektywy dla medycznego wykorzystania marihuany w Hiszpanii. Czy to początek nowej ery w leczeniu bólu i cierpienia? Tego dowiemy się z czasem.

Dodaj komentarz