fbpx

Filmy 3D są lepsze niż napój energetyczny i chronią mózg przed starzeniem

Chociaż kino 3D zagościło już na stałe w hollywoodzkich superprodukcjach, opinie na temat tego formatu są wciąż podzielone. Krytycy filmowi niezbyt przychylnym okiem patrzą na całe zamieszanie wokół 3D, twierdząc, że nie stoi za tym nic więcej, niż marketing i chęć zwiększenia wpływów z biletów.

Badania naukowców z Wielkiej Brytanii wskazują, że popularność trójwymiarowego obrazu nie tylko wpływa pozytywnie na budżet multipleksów. Według Brytyjczyków, oglądanie filmów 3D znacznie poprawia naszą sprawność umysłową.

Według raportu opublikowanego w piśmie The Guardian, już jeden seans 3D zwiększa nawet dwukrotnie prędkość reakcji badanego i zdecydowanie poprawia zdolność kojarzenia faktów.

Wyniki nie są przypadkowe, ponieważ procesami zachodzącymi w mózgu przy oglądaniu tradycyjnych i trójwymiarowych filmów zajęli się neurolog Patrick Fagan z uniwersytetu Goldsmitha i profesor Brendan Walker z niezależnej agencji naukowej Thrill Laboratory.

Chociaż efekty nie są długotrwałe, wniosek jest jednoznaczny – widok przestrzennych, ruchomych obrazów to doświadczenie wysoce stymulujące dla naszych mózgów. Poprawia skupienie, refleks, a nawet  samopoczucie. Jeśli wierzyć odkryciom naukowców, wizyta w na filmie 3D daje efekty podobne jak po wypiciu napoju energetycznego, z tą różnicą, że nie mamy tu efektów ubocznych.

Zdaniem badaczy, obcowanie z trójwymiarem niejako przymusza nasze mózgi do „włączenia wyższego biegu”. Obserwowane przez nas obrazy są bogatsze w szczegóły i bliższe rzeczywistości, co motywuje szare komórki do intensywniejszego działania. Widownia, przed którą wyświetlono trójwymiarową produkcję odnotowała średnio 23% wzrost zdolności poznawczych utrzymujący się przez przynajmniej 20 minut. U badanych wystawionych na „normalny” film 2D, korzyść wynosiła zaledwie 11%.

Fagan i Walker są przekonani, że regularne wizyty w kinie pomogą zachować, zwłaszcza osobom starszym, pełną sprawność umysłową i  odłożyć w czasie pierwsze objawy demencji starczej

„Filmy w 3D można traktować jako ekscytujące ćwiczenie dla mózgu”, twierdzą naukowcy.

3

 

Źródło: cinemablend.com

One thought on “Filmy 3D są lepsze niż napój energetyczny i chronią mózg przed starzeniem

  • 20 stycznia 2018 at 15:03
    Permalink

    No nie wiem. Do tej pory wskazywalo sie na niebezpieczenstwo ogladani w 3D, wlasnie ze wzgledu na uklad nerwowy…

    Reply

Dodaj komentarz