fbpx

Co się dzieje gdy „pękasz ze śmiechu”?

7

Odmładzanie, ujędrnianie skóry, masaż, relaksacja, dłuższe życie… Wiesz, co mówią – śmiech to zdrowie. W pełni się z tym zgadzamy. Zobacz, jakie korzyści odnosi Twoje ciało, gdy pękasz ze śmiechu.

Mózg

Jeżeli słyszysz coś zabawnego, w Twoim mózgowym centrum dowodzenia uaktywnia się ciekawa konfiguracja połączeń: miejsca odpowiedzialne za logiczne myślenie, za emocje oraz za ruchy mięśni. Mięśnie dookoła oczu oraz policzków zaczynają się kurczyć. Do płuc wysyłany jest szyfrogram: „Jest zadanie do wykonania. Cała naprzód!”.

Oczy

Wyjątkowo zabawny dowcip, z którego nie możesz się przestać śmiać, oraz towarzyszące temu długotrwałe skurcze mięśni twarzy sprawiają, że Twoje oczy zaczynają łzawić. Normalnie płaczesz ze śmiechu, a kanaliki łzowe pozbywają się zanieczyszczeń.

Układ hormonalny

Rozśmieszony mózg aktywizuje również układ wydzielania wewnętrznego. Następuje uwolnienie dużych ilości endorfin – Twoich naturalnych narkotyków produkowanych przez organizm. Euforia! Blokowane są impulsy bólowe. Dla hormonów stresu zapala się czerwone światło. Ciało i mózg odczuwają relaks jak po sesji jogi.

Może na to nie wyglądać, ale hormony odgrywają bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. A brak równowagi hormonalnej może mieć poważne skutki… Dlatego poznaj 9 rzeczy, które zakłócają równowagę hormonalną i postaraj się ich unikać.

 

    Minuta śmiechu daje tyle, co 45 minut relaksu, i przedłuża życie o około 10 minut. Ponadto pozwala spalić trochę zbędnych kalorii.

Płuca

Przepona i mięśnie klatki piersiowej intensywnie pracują, wymuszając gwałtowne wdechy i wydechy. Powietrze przeciska się przez tchawicę i krtań, wprawiając struny głosowe w wibracje. W efekcie emitują one krótkie, urywane dźwięki – coś w rodzaju „ha-ha-ha”, „he-he-he”, „ho-ho-ho”.

Serce

Gwałtowne wydechy powietrza z płuc powodują, że Twojemu sercu zaczyna brakować tlenu. Dlatego przyspiesza tempo, a ciśnienie krwi rośnie – wszystko po to, aby dostarczyć tlenu organom. Skóra zaczyna być lepiej ukrwiona, co widać po zaróżowionych policzkach.

Mięśnie

Podczas gdy mięśnie twarzy oraz tułowia napinają się, mięśnie dolnych partii ciała wiotczeją. Dlatego śmiejący się do rozpuku ludzie zginają się: nie mogą chodzić, „pokładając się” ze śmiechu.

Źródło: womenshealth.pl

Dodaj komentarz