fbpx

Nastolatka zdawała egzaminy na drzewie. To jedyne miejsce, gdzie znalazła dostęp do internetu

Nastolatka z malezyjskiego stanu Sabah miała trudności z przystąpieniem do egzaminów, ponieważ w jej miejscowości, oddalonej 200 km od najbliższej aglomeracji, był poważny problem z dostępem do internetu. Postanowiła się nie poddawać i wspięła się na drzewo gdzie miała lepszy zasięg, spędziła tam noc przed egzaminem. Całość nagrała, dzięki czemu stała się sławna w całym kraju i otrzymała stypendium.

18-letnia  Veveonah Mosibin pochodzi z miejscowości oddalonej o ponad 200 km od miasta Kota Kinabalu, czyli stolicy stanu Sabah w malezyjskiej części wyspy Borneo. Kiedy wprowadzono egzaminy przez internet, okazało się że  stabilność połączenia z siecią, jaką miała w swoim domu, była się niewystarczająca. Nastolatka musiała więc poszukać nowego rozwiązania.

Dziewczyna znalazła drzewo, na którym wreszcie nie musiała się martwić o zasięg. Nagrała filmik, na którym pokazała, gdzie spędzała noc i w jaki sposób podchodziła do egzaminów online. Film szybko stał się hitem, a dziewczyna zyskała ogromną popularność.

Plan B i popularność

Veveonah od początku zdawała sobie sprawę z problemami jakie czekają ją podczas zdawania testów ze swojego domu. Początkowo nie myślała o wspinaczce na drzewo. Jej pierwotny plan zakładał rozbicie obozu na jednym ze wzgórz niedaleko domu, już wtedy zaczęła dzielić się postępami z budowy bambusowej chaty w serwisie YouTube. Niestety konstrukcja nie przetrwała ulewnych deszczów i 18-latka musiała poszukać lepszego rozwiązania.

Drugim i, jak się okazało, lepszym pomysłem była wspinaczka na drzewo. Swoją całonocną naukę i przystąpienie do egzaminów z tego nietypowego miejsca także nagrała i udostępniła w sieci. Natychmiast zyskała ogromną popularność. Jej konto zaczęło subskrybować ponad 100 tysięcy osób, a po wywiady z nią ustawiała się prawdziwa kolejka malezyjskich mediów.

Problem został zauważony

Władze stanu nie zamierzały ignorować problemów widocznych na filmach nastolatki. Żona gubernatora stanu zaprosiła dziewczynę na spotkanie, na którym obiecała, że udzieli jej pomocy materialnej. Veveonah otrzymała także stypendium i ofertę studiów na jednym z uniwersytetów, w końcu każdy chciałby mieć tak zdeterminowanych studentów.

Dzięki jej filmom skorzystają także mieszkańcy wioski. Od dawna narzekają na słaby internet. Teraz Malezyjska Komisja Komunikacji i Multimediów zapowiedziała, że niedaleko wsi powstanie maszt telekomunikacyjny, który ma rozwiązać ich problemy z siecią.

Dodaj komentarz