fbpx

Ciekawe odkrycie polskich archeologów. Znaleźli zabawki sprzed 3500 lat

Archeolodzy Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli dwie gliniane figurki sprzed 3,5 tys. lat. Są to prawdopodobnie zabawki dla dzieci lub przedmioty związane z kultem — podaje portal archaeology.org.

Odkrycia dokonano podczas wykopalisk w Maszkowicach, gdzie znajdują się pozostałości po osadzie z wczesnej epoki brązu, a dokładniej z połowy II tysiąclecia p.n.e.

Zabawka starsza od zabytków kultury romańskiej

Dwie gliniane figurki odkryte zostały w jednej z chat. Zdaniem Marcin S. Przybyły z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, są to na pewno rzeźby przedstawiające  świnie, choć wyraźnie zarysowany grzbiet może budzić skojarzenie z dzikami. „Trzeba pamiętać, że świnie wówczas bardziej przypominały dziki, niż współczesne świnie hodowlane” – twierdzi naukowiec cytowany przez PAP.

Kilkucentymetrowe figurki są wykonane bardzo starannie — prehistoryczni rzeźbiarze odwzorowali cechy anatomiczne, takie jak wyraźnie zarysowany pysk, uszy czy sutki. Archeolog zauważa, że oba przedmioty są wykonane w nieco innym stylu, co może sugerować, że zrobiły je dwie różne osoby.

Jaka była funkcja figurek 3500 lat temu? Archeolodzy przypuszczają, że prawdopodobnie były to zabawki dla dzieci albo przedmioty związane z kultem religijnym. „Obie te opcje nie muszą wcale się wykluczać. Wskazuje na przykład na tradycje szopek bożonarodzeniowych, które niejako odtwarzają pewną opowieść, historię. Podobnie mogło być w tym przypadku” – czytamy na PAP.

Archeolodzy z UJ nie są w stanie zbyt wiele powiedzieć o społeczności, która wypaliła te figurki ok. 3,5 tys. lat temu. Fragmenty odkrytych naczyń ceramicznych mogą sugerować kontakty z ludami zamieszkującymi dorzecze środkowego Dunaju. Pewne jest to, że mieszkańcy tej osady byli świetnymi budowniczymi, bo fortyfikacje skonstruowane były w bardzo przemyślany sposób.

Osada w Maszkowicach jest wyjątkowym wykopaliskiem na skalę Europy. Fortyfikacje broniące tego miejsca są dwa i pół tysiąca lat starsze od zabytków kultury romańskiej, są też zarazem najstarszymi przykładami kamiennego muru w dziejach budownictwa na ziemiach polskich.

One thought on “Ciekawe odkrycie polskich archeologów. Znaleźli zabawki sprzed 3500 lat

  • 16 września 2021 at 17:10
    Permalink

    no to teraz wystarczy zrobić replikę tych zabawek i dać w reklamie tekst „kupujcie repliki zabawek z przed naszej ery, niech Twoje dziecko poczuje się jak jaskiniowiec”. rzuciłem tu pomysłem i tak go zostawiam i wyrzekam się wszelkich praw do niego, także zapraszam do korzystania i niech moc miłości będzie z Wami 😉

    Reply

Dodaj komentarz