fbpx

Dlaczego powinno się spać w opasce na oczy?

Nieodłącznym elementem cyklu biologicznego naszego organizmu jest okres snu. 30% genów człowieka regulowanych jest zgodnie z rytmem okołodobowym, są to między innymi geny odpowiedzialne za schorzenia metaboliczne. Odpowiednia jakość snu utrzymuje równowagę w naszym ciele, dzięki czemu może ono prawidłowo funkcjonować.

Co się jednak dzieje, kiedy śpimy w nieodpowiednich warunkach lub zbyt krótko?
Na świecie istnieje bardzo duże zanieczyszczenie środowiska sztucznym światłem. Chodzi tu zarówno o poświatę nad większymi miastami, ale także bodźce świetlne pochodzące z urządzeń w naszych domach. W trakcie snu szkodzi nam zarówno światło ekranu telewizora, jak i też delikatne światło nocnej lampki. Tajemnica tkwi w hormonie wytwarzanym w ciemności – melatoninie. Stwierdzono, że im niższe jej stężenie, tym wyższe ryzyko zachorowania na raka. Prawidłowy poziom melatoniny wpływa na odpowiednie stężenie endorfin we krwi, a więc zapewnia dobry nastrój i energię do życia. Brak melatoniny może powodować stany depresyjne, zmęczenie, znużenie oraz spowolnienie przemiany materii. Oprócz tego sztuczne oświetlenie towarzyszące nam podczas snu, nienaturalnie podnosi poziom hormonu kortyzolu, który zakłóca sen i może powodować problemy z insulinoopornością w naszym organizmie, a także nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, które skutkuje dodatkowymi kilogramami. Zapewnienie sobie całkowitej ciemności nie jest zbyt łatwe w czasach, kiedy istnieje tak wiele sprzętów typu tablety, routery czy laptopy, które generują bodźce świetlne docierające do naszych oczu przez całą noc.
Osoby, które nie są w stanie spać w „egipskich ciemnościach” bardzo łatwo mogą sobie z tym poradzić. Sprawdzi się w tym przypadku znana każdemu opaska na oczy.

Ten prosty 'trik’ sprawia, że znacznie szybciej udaje nam się zasnąć i obudzić się dopiero rano, kiedy zadzwoni budzik. Naukowcy dowiedli, że im ciemniej jest w sypialni, tym nasz sen jest zdrowszy. Można zamontować nieprzepuszczalne rolety, ale opaska jest rozwiązaniem znacznie tańszym i bardziej stylowym. Ważny jest także materiał, z którego opaska jest wykonana. Powinien być naturalny i delikatny, aby skóra mogła oddychać i nie pocić się. Poliester zdecydowanie odpada, najlepiej zainwestować w satynę lub jedwab.

Spanie w opasce pozwala nam dłużej trwać w fazie REM i skuteczniej się regenerować, ponoć redukuje też stres i wspomaga regenerację. Największą zaletą maski jest to, że hamuje dostęp światła. Dzięki temu wzrasta produkcja melatononiny, hormonu, który umożliwia nam zapadnięcie w sen.

W sklepach drogeryjnych oraz w Internecie znaleźć można szeroką gamę opasek o różnych kolorach i fasonach. Istnieją również modele z kieszeniami, w które można włożyć zimne okłady na opuchnięte oczy. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednią opaskę, która sprawi, że podczas snu organizm będzie mógł się w pełni zregenerować i przygotować do następnego dnia.

Źródło: bonavita.pl

Dodaj komentarz