fbpx

Jak wysłać paczkę za pomocą Paczkomatu

Według badań opinii Internautów (Gemius dla e-commerce Polska; 2019) paczkomaty są drugą najpopularniejszą formą dostawy zamówień ze sklepów internetowych (52% użytkowników z niej korzystało), zaraz po dostawach kurierem. A i to głównie dzięki najstarszej grupie kupujących w sieci (50+), którzy jako jedyni korzystają z dostaw kurierem wyraźnie częściej. Tak więc chyba większość z nas wie jak odebrać paczkę z paczkomatu. Natomiast nie każdy może wie jak wysłać paczkę za pośrednictwem paczkomatu. A jest na to kilka sposobów, dostosowanych do różnych potrzeb. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Jak wysłać paczkę przez Szybkie Nadania

Szybkie Nadania to to usługa internetowa wprowadzona przez InPost, umożliwiająca niezarejestrowanym użytkownikom szybkie i proste nadawanie przesyłek z paczkomatów. Po spakowaniu paczki (dbając o jej odpowiednie zabezpieczenie) i zmierzeniu jej wymiarów (żeby wybrać odpowiedni gabaryt) wejdź na stronę szybkienadania.pl i wypełnij znajdujacy się tam formularz. Najpierw wybierz sposób doręczenia paczki: do Paczkomacie, do Punkcie Obsługi Paczek, lub przez kuriera. Określ też gabaryt paczki, od którego zależy jaka skrytka w paczkomacie otworzy się żeby przyjąć paczkę (więc dobierz go tak żeby twoja paczka na pewno weszła do skrytki). Następnie uzupełnij dane swoje i odbiorcy: imię, nazwisko, numer telefonu i e-mail. W przypadku doręczenia przez kuriera musisz też podać dokładny adres dostawy. Natomiast jeżeli przesyłka ma być umieszczona w paczkomacie, to musisz wybrać paczkomat odbiorczy z listy. Teraz wskaż Paczkomat, w którym chcesz nadać swoją przesyłkę. Zastanów się dobrze, bo nie możesz nadać jej w dowolnym paczkomacie, ale tylko w tym wybranym (urządzenie musi mieć zarezerwowaną pustą skrytkę w odpowiednim rozmiarze na twoją paczkę). Po prawej stronie będzie cały czas widoczne okienko z podsumowaniem wszystkich parametrów paczki i wynikającą z nich ceną.

Po uzupełnieniu wszystkich danych i zatwierdzeniu regulaminu zostaniesz przekierowany do płatności eCard, gdzie możesz wybrać odpowiadający ci sposób płatności, po której dokonaniu będziesz mógł pobrać etykietę nadawczą. Etykieta będzie w postaci pliku PDF, który możesz wydrukować gdzie i kiedy Ci wygodnie. Etykietę naklej na zapakowaną paczkę i udaj się z nią do Paczkomatu, który wskazałeś w formularzu. Na jego ekranie wybierz opcję „Mam już paczkę ze specjalną etykietą”, a następnie zeskanuj kod kreskowy z etykiety. Otworzy się skrytka, do której możesz włożyć paczkę. Po umieszczeniu paczki w skrytce i zamknięciu drzwiczek przesyłkę można uznać za wysłaną.

Jak wysłać paczkę przy użyciu Managera Paczek

Jeżeli jesteś regularnym użytkownikiem paczkomatów albo planujesz nadawanie większej ilości przesyłek, to najlepszym rozwiązaniem dla ciebie będzie nadawanie ich poprzez Managera Paczek. Zaloguj się do Managera Paczek za pomocą strony www.inpost.pl lub https://manager.paczkomaty.pl. Tam też założysz konto, jeżeli jeszcze go nie masz. Nadawanie paczek umożliwia sekcja „Wyślij przesyłki” Managera Paczek, która umożliwi ci wygenerowanie etykiety nadawczej. Wypełnij formularz na stronie, podając dane podobnie jak w systemie szybkich nadań, a Manager poda Ci koszt nadania przesyłki, który możesz opłacić ze środków dostępnych w managerze paczek (takie przedpłacone konto w systemie InPost) lub przelewem on-line. Po opłaceniu przesyłki możesz wydrukować etykietę nadawczą. Nie zapomnij o przygotowaniu paczki – zabezpiecz ją odpowiednio i naklej na opakowaniu wydrukowaną etykietę. Teraz możesz już nadać przesyłkę z Paczkomatu, który wybrałeś zakładając konto w Managerze Paczek. W paczkomacie zeskanuj numer paczki oraz podaj kod nadania z etykiety, a następnie włóż paczkę do skrytki i zamknij drzwiczki. Co więcej, Manager Paczek umożliwia także zamówienie odbioru paczek przez kuriera bezpośrednio od nadawcy oraz przygotowanie wielu paczek na raz. Aby skorzystać z tej drugiej opcji kliknij “przygotuj wiele” w zakładce “Wyślij przesyłki”.

Dodaj komentarz