fbpx

Ponad 5 tys. pluszaków dla krakowskiego pogotowia

Dokładnie 5222 maskotek trafiło do karetek krakowskiego pogotowia. Będą one towarzyszyć małym pacjentom w drodze do szpitala, a po jego opuszczeniu będą mogli je zabrać ze sobą.

Akcję zbierania pluszaków od 6 lat prowadzi IKEA w siedmiu miastach Polski, w której są jej sklepy. Kraków już drugi raz z rzędu okazał się najlepszy. W tym roku zebrano ponad dwa razy tyle maskotek, co w roku ubiegłym. A to wszystko dzięki mieszkańcom Krakowa.

Akcję zbierania pluszaków zaczęliśmy w 2010 roku. Rekordowy był poprzedni rok, kiedy to zebraliśmy więcej maskotek niż przez całe poprzednie cztery akcje. Nie spodziewaliśmy się, że w tym roku aż tak bardzo pobijemy poprzedni rekord. Obalamy więc stereotyp krakowskiego centusia, bo znów najwięcej maskotek zebraliśmy w Krakowie – mówi Magdalena Gorecka-Przepolska z IKEA.

Z zebranych zabawek cieszy się dyrektor krakowskiego pogotowia Małgorzata Popławska, która wskazuje na ich praktyczne zastosowanie. – Jest bardzo potrzebne, aby zespół ratunkowy posiadał taką maskotkę w celu nawiązania kontaktu z małym pacjentem. W momencie choroby i transportu do szpitala dziecko jest wyrwane ze stanu bezpieczeństwa, towarzyszy mu ból i niepokój, trafia do obcego świata. Ratownik mając możliwość dania maskotki, nawiązuje do tego, co jest dla dziecka symbolem bezpieczeństwa – tłumaczy dyrektor Popławska.

Mieszkańcy Krakowa, klienci IKEI kupili i przekazali na rzecz akcji w sumie 3622 maskotek. IKEA przekazała dodatkowe tysiąc sztuk, a bank IKANO 600. Ponieważ maskotek jest tak dużo, trafią one nie tylko do krakowskiego pogotowia, ale i do stacji ratowniczej w Niepołomicach i Skawinie.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz