fbpx

T-shirt zrobiony z pomidora naładuje telefon i oświetli drogę

Wynalazek naukowców z Uniwersytetu w Maladze potrafi wytworzyć ładunek elektryczny, jeśli podda się go zmianom temperatury. Substancja produkowana jest z wody, etanolu, nanocząstek węgla oraz skórek z pomidora – co przyczynia się do niskiego kosztu produkcji. Koszulka pokryta takim roztworem mogłaby na przykład naładować telefon czy laptop.

Innowacyjna substancja z łatwością penetruje i przylega do włókien bawełny. Jeśli koszulka pokryta takim roztworem rozgrzeje się do temperatury 36,6ºC, wskutek różnicy temperatury ciała i otoczenia, będzie generowała energię elektryczną.

– Kiedy ktoś chodzi lub biega, rozgrzewa się, jeśli taka osoba nosiłaby T-shirt zaprojektowany zgodnie z tą charakterystyką, różnica między jego/jej ciałem a chłodniejszą temperaturą otoczenia, mogłaby wygenerować elektryczność – mówi Susana Guzmán z Uniwersytetu w Maladze.

Zastosowań może być wiele

Według autorów wynalazku, innym możliwym zastosowaniem jest biomedycyna, dzięki możliwości monitorowania sygnałów każdego użytkownika. Do tego dochodzi robotyka, ponieważ zastosowanie takich lżejszych i bardziej elastycznych materiałów pozwala na szereg ulepszeń wielu właściwości robotów.

– Do tej pory to metale były chemicznymi elementami powszechnie używanymi w produkcji urządzeń elektrycznych. Nasz projekt pozwolił zrobić krok do przodu, kiedy udało nam się wytworzyć elektryczność używając do tego lekkich, niedrogich, a przede wszystkim mniej toksycznych materiałów – wyjaśnia José Alejandro Heredia, jeden z wynalazców.

Technologia przyszłości

Powleczone takim roztworem wody i etanolu – ekologicznego alkoholu pozyskiwanego w tym wypadku ze skórek pomidorów oraz mikrocząsteczek węgla – tekstylia zyskują właściwości elektryczne podobne do telluru, germanu czy ołowiu, z tą jednak różnicą, że są biodegradowalne.

– W poprzednim projekcie zrobiliśmy antenę Wi-Fi ze skórki pomidora oraz grafenu. Teraz pracujemy nad metodą włączenia tego wynalazku do produkcji e-tekstyliów, które pozwoliłyby w pewnym stopniu być jak superbohater Iron Man, który ubiera kostium z tymi wszystkimi technologiami, a nawet lata – żartuje Guzmán.

Żyjemy w czasach, w których technologia towarzyszy nam niemal przez cały czas. Wszystkie urządzenia jak telefony, smartwatche czy słuchawki bezprzewodowe, wymagają ciągłego zasilania. Na szczęście wraz z rozwojem technologii powstają także nowatorskie rozwiązania, które coraz sprawniej potrafią zaopatrywać nas w energię, będąc przy tym przyjazne środowisku.

Źródło: scitechdaily.com

Dodaj komentarz