fbpx

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zdobył prawie wszystkie główne nagrody w konkursie we Włoszech

Seghizzi, jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów chóralnych w Europie, odbył się w dniach 21-23 lipca 2023 roku w Gorycji, we Włoszech. Jubileuszowa 60. edycja była szczególnie pamiętna dla Polski, a konkretnie dla Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie, który pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zdobył prawie wszystkie główne nagrody.

Do konkursu Seghizzi wybrane zostały najlepsze zespoły chórowe z całego świata. Polskę godnie reprezentował Chór Politechniki Morskiej. Jak mówią chórzyści: “Już samo zaproszenie nas, jako jedynych z Polski, było ogromnym wyróżnieniem i napawało dumą cały zespół.”

Rywalizacja była na najwyższym poziomie, z udziałem reprezentacji takich krajów jak Kanada, Filipiny, USA, Słowenia, Hiszpania, Włochy i Chiny. Mimo to, polski zespół podjął wyzwanie, wkładając w swój występ całe serce, aby udowodnić, że wybór ich spośród wielu nie był przypadkowy. Po niezliczonych próbach i godzinach przygotowań dotarli do Gorycji i osiągnęli zwycięstwo — Chór Politechniki Morskiej jest pierwszym polskim chórem z tytułem Grand Prix w konkursie Seghizzi!

“Dla mnie to wyjątkowe. Wspominam moją pierwszą zagraniczną podróż z chórem 14 lat temu — również do Włoch. Wtedy nawet nie śniło mi się, że możemy rywalizować z tak doskonałymi chórami i wygrać” — mówi chórzystka Martyna Jarczak.

Jednak to nie jedyne wyróżnienie, którym został uhonorowany Chór Politechniki Morskiej. Oprócz Grand Prix, zdobyli także nagrody za najwyższą punktację wśród chórów mieszanych, w kategorii “polifonii sacra e profana”, a także w kategorii „negro spiritual e gospel musica leggera a jazz”!

Najcenniejszą jednak nagrodą okazało się wyróżnienie indywidualne, które otrzymała Sylwia Fabiańczyk-Makuch – nagroda dla najlepszego dyrygenta tegorocznej edycji konkursu Seghizzi! Chórzyści nie kryją dumy, podkreślając, jak bardzo cieszą się, że tytaniczna praca Sylwii została po raz kolejny doceniona na arenie międzynarodowej.

Aktualnie Chór Politechniki Morskiej koncertuje we Włoszech, świętując swoje zwycięstwo. Wszyscy członkowie zespołu są pełni radości i dumy z tych osiągnięć. Serdecznie gratulujemy!

Dodaj komentarz