fbpx

Jeden organ, dwa przeszczepy. Uratowano życie dwóm pacjentom

Polska transplantologia reprezentuje jeden z najwyższych poziomów specjalistycznej chirurgii. Teraz przechodzi kolejną rewolucję. Z jednego organu skorzystało aż dwóch biorców jednocześnie.

W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przeszczepiono dwóm pacjentom wątrobę pobraną od jednego dawcy. To pierwsza taka operacja w Polsce. Organ podzielono na dwie części – lewa część wątroby została przeszczepiona jednemu pacjentowi, a prawa drugiemu. Jak wyjaśnił prof. Michał Grąt – najmłodszy kierownik kliniki chirurgicznej w kraju, który czuwał nad przebiegiem operacji -podzielenie organu na dwie części ma kluczowe znaczenie dla ratowania ludzkiego życia.

Tego typu operacje umożliwiają zwiększenie liczby przeszczepień, co ma ogromne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów – wyjaśnił prof. Michał Grąt.

Skorzystanie z jednego organu pomoże zwłaszcza tym osobom, dla których długi czas oczekiwania jest szczególnie niebezpieczny.

Jest to również szansa na przeszczepienia wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których czas oczekiwania na operację i związane z nią ryzyko śmierci jest znaczące. W tym przypadku jedna wątroba pobrana od dawcy zmarłego może uratować życie dwóch osób – dodał.

Operacja przeszczepu wątroby dwóm pacjentom zakończyła się sukcesem. Oba fragmenty organu podjęły typowe dla nich funkcje. Nie wystąpiły żadne powikłania, a pacjenci czują się dobrze.

Przypomnijmy, że zdecydowana większość przeszczepów w Polsce odbywa się w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 2022 r. przeprowadzono ich łącznie 340, co daje aż 23 proc. wszystkich transplantacji w skali całego kraju.

przeszczep

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: Polsat News

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz