fbpx

Na Śląsku powstaje „zielony projekt”. Wesprze panele fotowoltaiczne

Na Śląsku powstaje innowacyjny projekt, którego celem jest generowanie dodatkowej „zielonej energii” w niewielskich gospodarstwach domowych. Twórcy Silesian Wind Generator obiecują, że wiatraki zaspokoją całoroczne potrzeby energetyczne pojedynczego domu.

Turbina wiatrowa powstała w projekcie Silesian Wind Generator – tym różni się od zwykłej turbiny, że zamiast posiadać poziomą oś obrotu, korzysta z pionowej. Efekt? Cicha i wydajna praca wiatraka oraz stała dostawa prądu nawet przy niewielkiej sile wiatru. Ponadto, jak obiecują twórcy turbiny „działają niezależnie od kierunku wiatru, co czyni je bardzo atrakcyjnymi w porównaniu z ich poziomymi odpowiednikami”.

Nowoczesne wiatraki będą mogły wspierać niewielkie gospodarstwa domowe, które korzystają z paneli słonecznych. Dzięki wykorzystaniu dwóch źródeł energii możliwe będzie zaspokojenie całorocznych potrzeb energetycznych bez konieczności wspierania się komercyjnymi źródłami. Choć projekt dopiero wejdzie na rynek, twórcy już dziś są pewni, że odniosą sukces. Wystarczy wspomnieć, że w Polsce jest ok. 6 mln domów jednorodzinnych – a co szóste gospodarstwo domowe posiada panele fotowoltaiczne. To wielka szansa dla każdej ze stron. Projekt pomoże całkowicie uniezależnić się domom od zewnętrznych dostaw prądu.

Naukowcy wciąż pracują nad ulepszeniem mikroturbiny – docelowo chcą, aby mogły one wspierać również budynki wielkopowierzchniowe. O tym, że potencjał jest ogromny może świadczyć fakt, że obecna wielkość rynku turbin wiatrowych o pionowej osi obrotu wynosi ok. 13 mld dol. Jednak do 2030 r. przychody te mają wzrosnąć do 17 mld dol.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródła:  Money.pl, Silesian Wind Generator – filmy | Facebook

Dodaj komentarz