fbpx

Japandi. Nowa sztuka wnętrzarska podbija Instagram

Choć wielu projektantów wciąż z umiłowaniem wspiera jeden określony styl wnętrzarski, to ostatecznie znakiem naszych czasów jest dziś eklektyzm. Japandi to połączenie dwóch z pozoru różnych stylów, które wspólnie tworzą oszałamiającą całość. Zobaczcie sami!

Scandic style

Scandic, czyli skandynawski styl wnętrzarski wciąż nie traci na popularności. Cechuje go ponadczasowa klasyka i prostota. Znajduje zastosowanie zarówno w dużych przestrzeniach z dala od miejskiego zgiełku, ale również w miejskich 30-metrowych loftach. W stylu skandynawskim dominują proste i spokojne barwy – biel, kość słoniowa, szarość, beż i brąz. Idealnie komponuje się z drewnem i wikliną, a ciepłe światło przywodzi na myśl filozofię „hygge” – ma być ciepło choć surowo, blisko do natury i przyjemnie.

 Scandinavian Homes (@scandinavianhomes) • Instagram photos and videos

Japan style

Styl japoński nie różni się zanadto od stylu scandic. Tu również wyróżnimy kilka dominujących barw, którym blisko do natury, ale zamiast drewna znajdziemy tu bambus, papier i kamień. Styl japoński jest surowszy – jego sercem jest minimalizm, symetria i porządek. Nie ma tu miejsca na niepotrzebne bibeloty takie jak rodzinne pamiątki czy książki poukładane na meblach. Chodzi o to, aby oko nie znalazło punktu zaczepienia. Ma być całkowita harmonia i spójność przestrzeni – niemal jak świątynia, który służy kontemplacji. Cechą szczególną są tradycyjne drzwi fusuma z drewna i cienkiego, przepuszczającego światło papieru. Zamiast krzeseł i wielkiego stołu – niski stolik z poduchami do siedzenia na podłodze.

Japanese houses (@japanese_architecture_) • Instagram photos and videos

Japandi!

Japandi to nic innego jak umiejętne połączenie tych dwóch stylów. Chcecie wprowadzić taką eklektyczną stylistykę do własnego wnętrza mieszkalnego? Możecie zrobić to na dwa sposoby. Do mieszkania w typie scandic wprowadźcie drobne japońskie elementy: niskie, bambusowe stoliki z poduchami, bambusowe żyrandole albo zastosujcie łączenia wnętrz za pomocą drzwi fasuma lub japońskich parawanów. Drugą z opcji będzie zastosowanie symetrii i ładu – niech przestrzeń będzie minimalistyczna, ale ciepła. Zadbajcie o to, by wszystkie drobiazgi miały swoje miejsce – w szafach, bambusowych koszach czy skrzyniach. W zamian, zadbajcie o właściwe, ciepłe oświetlenie i proste rośliny – takie jak drzewko szczęścia, domową ikebanę czy bambus. Choć typowy styl japanic nie przewiduje świeczek, zastosowanie japandi pozwala nieco zmiękczyć surowość wnętrza – naturalne świece w kolorze bieli lub beżu albo proste lampki przewieszone przez regał będą idealnym dopełnieniem minimalistycznego, lecz wciąż ciepłego miejsca.

Po więcej inspiracji zapraszamy na Instagram:

Japandi interior design (@japandi.interior) • Instagram photos and videos

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz