fbpx

Dąb Dunin – polski kandydat do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2022

Dąb Dunin od 400 lat rośnie na skraju Puszczy Białowieskiej, gdzie przez wieki otaczano go szacunkiem i podziwem. Niebawem może zostać wybrany Europejskim Drzewem Roku.
Strażnik Puszczy Białowieskiej, ponieważ  w ten sposób mówi się o tym drzewie, doszedł do finału konkursu na Europejskie Drzewo Roku. Reprezentuje nasz kraj, walcząc o pozycję króla drzew z reprezentantami 15 innych krajów. Czy zdobędzie nagrodę? To zależy od głosów internautów. Póki co prowadzi!
Na stronie konkursowej każdy może oddać głos na wybrane drzewo, którego historia i znaczenie dla lokalnej społeczności najbardziej go poruszy. Zdjęcia i opis konkurentów naszego dębu znajdziecie pod poniższym linkiem
Głosowanie trwa do 28 lutego a wyniki zostaną ogłoszone 22 marca.
Dąb Dunin, reprezentant Polski w konkursie na Europejskie Drzewo Roku, to dąb szypułkowy. Rośnie niedaleko wsi Przybudki na skraju Puszczy Białowieskiej. Ma 13 metrów wysokości, a obwód jego pnia na wysokości 130 cm od podstawy to aż 550 cm. Od 2001 roku jest pomnikiem przyrody. Dąb był i jest nadal inspiracją dla artystów, znalazł się m.in. na okładce płyty „Scenariusz” zespołu Hoyraky, w filmie „Wielkie drzewa” w ramach cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”, pojawia się również w filmie fabularnym „Nazywam się Sara”. Uwieczniono go także na obrazie Marka Sapiołki „Dąb w Przybudkach”.
Konkurs Europejskie Drzewo Roku jest organizowany już po raz dwunasty przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska. W odróżnieniu od innych konkursów decydujące nie są rozmiary, piękno czy też wiek, ale istotne są historia i związki drzew z ludźmi. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony drzewostanu, nie tylko ze względu na ich znaczenie dla środowiska, ale głównie dla historii danego regionu i kraju, które są cennymi świadkami historii. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.treeoftheyear.org.  Również tam możecie oddać swój głos.
https://www.youtube.com/watch?v=hepmEFjvDFk
Źródło: zwierciadlo.pl
Foto: Tomasz Kamiński

One thought on “Dąb Dunin – polski kandydat do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2022

Dodaj komentarz