fbpx

W Warszawie stanęły nowoczesne domki dla owadów

Cieszące oko domki dla owadów spotkać możemy na Polu Mokotowskim. Stanowią one schronienie w okresie jesienno zimowym, dla takich gatunków jak pszczoły, trzmiele czy biedronki. Za stworzenie budek odpowiedzialna jest organizacja Greenpeace, która kilka lat temu zainicjował projekt „adoptuj pszczołę”. Podobne instalacje spotkać możemy w miastach w całej Polsce.

Inicjatywa Greenpeace rozpoczęła się w 2013 roku od zbiórki pieniędzy, w którą zaangażowało się ponad 5 tys. osób. Dzięki temu udało się wybudować ponad 100 hoteli dla dzikich owadów zapylających, znajdujących się na terenach miejskich w całej Polsce. Ekspansja człowieka powoduje, że owadom coraz trudniej znaleźć bezpieczną przestrzeń, dlatego budowa podobnych instalacji jest niezwykle ważna.

Hotele dla owadów stoją na Polu Mokotowskim już od 2013 roku. Jednak przez lata uległy one zużyciu lub zniszczeniu, wymagały więc gruntownego remontu. Po renowacji instalacje wróciły na miejsce, aby nadal pełnić swoją funkcję, pozwalając owadom się rozmnażać i bezpiecznie funkcjonować.

W warszawie funkcjonuje 15 hoteli dla pszczół, które są wynikiem współpracy Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra” oraz pracowni Rob in Wood – Niepokorna Stolarka. Celem budowy tych instalacji, oprócz oczywistych korzyści, jest edukowanie Polaków na temat roli owadów zapylających w ekosystemie oraz chronienie ich populacji.

Poniżej mapa miejsc w Polsce, gdzie znajdują się hotele dla dzikich zapylaczy:

Źródło:

 

Dodaj komentarz