fbpx

Dania po raz pierwszy wyprodukowała tyle energii z wiatru, aby pokryć całe dzienne zapotrzebowanie tego kraju

W Danii nastąpił historyczny dzień, jeśli chodzi o produkcję czystej energii. Po raz pierwszy w tym kraju udało się wyprodukować tyle energii z wiatru, aby pokryć zapotrzebowanie całego kraju nieprzerwanie, przez cały dzień.

Jak czytamy w raporcie rządowej firmy Energinet, dostarczającej energię elektryczną na obszarze całego państwa, w dniu 15 września udało się wyprodukować ponad 130% potrzebnej energii. Warto dodać, że w godzinach między 2 a 3 w nocy, turbiny wytwarzały 60 procentową nadwyżkę energii, co jest absolutnym rekordem.

Zaledwie 10 lat temu produkcja energii wiatrowej pokrywała 1/5 zapotrzebowania kraju. Aktualnie turbiny powietrzne produkują przez cały dzień więcej energii, niż jej potrzebujemy. Kiedyś trwało to, co najwyżej, kilka godzin. To duża zmiana na lepsze – mówi w wywiadzie dla portalu Renewables Now doradca strategiczny Energinet, Carsten Vittrup.

Wcześniejszy rekord kraju w produkcji energii miał miejsce 9 czerwca, gdy w godzinach szczytu elektrownie wiatrowe produkowały o 52% więcej od zapotrzebowania. Dania jest światowym liderem jeśli chodzi o energię pozyskiwaną z wiatru. 42% energii pobieranej przez zakłady i mieszkańców, oraz 39% energii elektrycznej pochodzi właśnie z tego źródła odnawialnego.

Podczas gdy inne kraje sceptycznie podchodzą do tego rodzaju źródeł odnawialnych, uznając je za zbyt kosztowne, duński rząd cały czas rozwija tą technologię, inwestując miedzy innymi w badania prowadzone w Teknologisk Institut w Kopenhadze.

Źródło: Renewables Now 

Dodaj komentarz