fbpx

Łosoś w magiczny sposób powrócił do zachodniego Vancouver

Jak powiedziała mieszkanka okolicy Carmen Rosen, ostatni rok był pierwszym od 80 lat, kiedy łososie tarły się w Still Creek. Cieszy się, że powróciły, udowodniając, że ich obecność ostatniej jesieni nie był tylko łutem szczęścia. Łosoś powrócił do rzeki Still Creek, która położona jest w dolinie otoczonej magazynami oraz linią metra SkyTrain. Strumień – biegnący przez Burnaby, a następnie kanały do rzek Brunette i Fraser – był kiedyś najbardziej zanieczyszczonym w okolicy przez odpady komunalne, ścieki oraz toksyczne chemikalia.

Naprawdę nie myślałam, że jeszcze coś takiego w życiu zobaczę – powiedziała Rosen. – Myślałam, że zrobiliśmy tak straszne rzeczy naszemu potokowi, że ryby nie zdołają przetrwać, ale teraz wracają i rozmnażają się w naszym potoku.
Carmen Rosen, która jest artystką osiadłą w Vancouver, była związania z akcją uzdrowienia Still Creek, aby stworzyć miejsce przyjazne łososiom, gdzie będą mogły się spokojnie rozmnażać.

Rosen twierdzi, że słyszała o ludziach łowiących tam w latach trzydziestych ryby na obiad, a teraz jest prawdopodobieństwo, że ta sytuacja się powtórzy.

To naprawdę ekscytujące, że spacerując w dół wzgórza, po drodze do metra i do domu ze sklepu można widzieć tam ryby.

Miasto Vancouver, Metro SkyTrain i inni pracowali przez lata, aby przywrócić życie do Still Creek – naświetlić poszczególne odcinki i stworzyć przepławki. Rosen, która jest artystką, zaangażowała się w projekt odnowy naturalnego środowiska łososi w dolinie.

Cieszymy się, że łososie dają nam znak, że podążamy we właściwym kierunku, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

 

Źródło: http://www.cbc.ca/news/canada/british-columbia/salmon-make-a-miraculous-reappearance-in-east-vancouver-1.2416126

 

Dodaj komentarz