fbpx

Dlaczego szczęśliwe małżeństwo jest dobre dla twojego zdrowia

Rezultaty amerykańskich badań dowodzą, że ludzie żyjący w szczęśliwych związkach małżeńskich mają statystycznie niższe ciśnienie krwi. Wyniki tych badań mogą rozwiać twoje wątpliwości co do zawarcia małżeństwa

Profesor Julianne Holt- Lunstad z Brigham Young University w USA, odkryła że kobiety i mężczyźni żyjący w szczęśliwych małżeństwach zdobyli cztery punkty mniej w całodobowym pomiarze ciśnienia krwi, niż osoby samotne, posiadające oddanych przyjaciół lub krewnych.

Są chyba jakieś wyjątkowe zdrowotne korzyści z małżeństwa. Jednak małżeństwo samo w sobie nie ma wpływu na dobry stan zdrowia małżonków. Wpływ taki ma tylko udane małżeństwo – powiedziała profesor Holt – Lunstad.

Badanie wiązało się z regularnym mierzeniem ciśnienia krwi. Pomiary odbywały się około 72 razy w ciągu doby, również podczas snu. Badacze zaobserwowali spadek ciśnienia krwi podczas snu u osób zamężnych, a w szczególności u tych, których związek był w ich opinii udany. U ludzi nie będących w związkach małżeńskich ciśnienie nie obniżało się.

Profesor Holt-Lunstad wyjaśniła – Badanie dowiodło, że ludzie których ciśnienie krwi pozostaje wysokie przez całą noc mają większe ryzyko zachorowania na choroby sercowo- naczyniowe niż ludzie, których ciśnienie spada.

Takie rezultaty mogą być częściowo spowodowane przez fakt, że szczęśliwi małżonkowie propagują zdrowy tryb życia oraz wspierają się w dobrych i złych chwilach.
Kolejne badanie zostało przeprowadzone na 204 zamężnych i 99 samotnych uczestnikach, którzy przez 24 godziny nosili przenośne urządzenia monitorujące ciśnienie krwi.

Wyższe ciśnienie krwi zarejestrowano w grupie osób nieszczęśliwych w małżeństwie. Natomiast niższe ciśnienie posiadały osoby żyjące w małżeństwach szczęśliwych oraz osoby samotne.
Profesor Holt- Lunstad  powiedziała, że jej następnym krokiem będzie badanie par uczestniczących w terapii małżeńskiej, żeby zobaczyć czy poprawa w związku koresponduje z poprawą zdrowia.

 

Źródło: time.com

 

Dodaj komentarz