fbpx

Warszawa zakazuje używania plastikowych jednorazówek po apelach lokalnych aktywistów

Jakiś czas temu Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce i jedno z pierwszych w Europie, ogłosił wprowadzenie całkowitego zakazu używania jednorazowych plastikowych opakowań i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto. Kolejnym miastem, które poszło w ślady władz Wałbrzycha, był Kraków. Tamtejsza Rada Miasta w kwietniu przegłosowała jednomyślnie uchwałę o przeprowadzeniu akcji „Kraków przez plastiku”. Teraz do tego grona dołączyła Warszawa. Prezydent stolicy wydał zarządzenie zakazujące stosowania w ratuszu, dzielnicach i instytucjach podległych przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.

O sprawie poinformował warszawski ruch miejski Miasto Jest Nasze, który o zakaz plastikowych jednorazówek w ratuszu apelował wraz z radnymi z koalicji Ruchów Miejskich. Inicjatorem petycji #WarszawaWolnaOdPlastiku był Łukasz Porębski, Radny Dzielnicy Żoliborz. Petycja trafiła do władz miasta 15 kwietnia.

Przykład idzie z góry, dlatego cieszy nas decyzja prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie zakazu używania plastiku w urzędzie. Od dzisiaj miasto przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Jeszcze daleka droga do #WarszawaWolnaOdPlastiku, ale wykonaliśmy pierwszy ważny krok – skomentował Łukasz Porębski.

Zarządzenie w sprawie zakazu stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych wchodzi z dniem podpisania, czyli 28 maja 2019.

 

Dodaj komentarz