fbpx

Fizyk schwytał światło. Przełom w technologii i medycynie?

Fizykowi z kanadyjskiego Uniwersytetu w Toronto udało się zamknąć fale świetlne w mikrochipie. Jest to pierwsze takie osiągnięcie na świecie.

Eksperyment przeprowadzony przez prof. Sajeeva Johna jest analogiczny do działania półprzewodników, które kontrolują elektrony. Tym razem jednak w mikrochipie znajdują się fotony. To rewolucyjne odkrycie, gdyż pokazuje oddziaływania pomiędzy światłem a materią.

Odkrycie, które zmieni medycynę?

Zastosowania dla “schwytanego światła” mogą być bardzo szerokie. Odkrycie może sprawić, że informacje będą przetwarzane optycznie zamiast elektronicznie. To z kolei umożliwi opracowanie bardziej stabilnej i skalowalnej technologii superkomputerów w porównaniu do komputerów kwantowych.

Włókna optyczne mogą znaleźć zastosowanie także w medycynie, w szczególności w chirurgii laserowej. Dodatkowo zdolność lokalizacji światła w skali mikroskopowej może pomóc w opracowaniu czujników optycznych służących do szybkiego wykrywania chorób.

Nowe rozwiązanie dla energetyki?

Prof. John oraz jego współpracownicy zastosowali ostatnio pomysł “schwytanego światła” do koncepcji stworzenia elastycznych i lekkich krzemowych ogniw słonecznych. Można je powlekać na wielu powierzchniach. Materiał ma zdolność do wychwytywania promieni słonecznych. Jego wydajność jest lepsza niż konwencjonalnych paneli fotowoltaicznych. Technika znajduje również zastosowanie w opracowywaniu cienkich ogniw słonecznych, którymi mogą zostać pokryte budynki, samochody, a nawet ubrania.

Wcześniej prof. John próbował schwytać fale dźwiękowe. Pracował także z półprzewodnikami elektronowymi. Fotony są jednak trudniejsze do okiełznania.

Za swoje odkrycie prof. Sajeev John otrzymał złoty medal Herzberga — prestiżowe odznaczenie przyznawane przez Natural Science and Engineering Research Council of Canada.

Dodaj komentarz