fbpx

Specjalne drony mogą zasadzić 100 tysięcy drzew w ciągu godziny!

Jasne, będzie świetnie, kiedy dron będzie dostarczał nam gadżety z Amazon Prime lub  przekąski z 7-Eleven zaledwie kilka minut po ich zamówieniu… ale będzie jeszcze fajniej, jeśli te wspaniałe urządzenia pomogą nam odzyskać miliony drzew.

Na taki pomysł wpadła firma BioCarbon Engineering z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Firma opracowuje zaawansowany technologicznie system, wykorzystujący drony do zalesiania obszarów wylesionych – nawet w miejscach, w których sadzenie drzew przy użyciu starszych metod nie byłoby możliwe. System firmy BioCarbon, wykorzystuje drony do dwóch oddzielnych etapów procesu. Najpierw są wysyłane do obszaru docelowego, w celu stworzenia szczegółowej, trójwymiarowej mapy. Po zakończeniu tego etapu drony sadzące powrócą, żeby zasiać brakujące drzewa.

Maszyny poruszają się dzięki sterowaniu GPS i są niezwykle wydajne. Firma BioCarbon twierdzi, że ich drony mogą zasadzić pojedyncze drzewo w mniej niż sekundę, lub nawet ponad 100 000 drzew w ciągu jednego dnia. W jaki sposób? Wystrzeliwując w ziemię rodzaj kuli. Każdy dron przenosi ładunek biodegradowalnych strąków nasion. Z racji tego, że różnorodność jest kluczem do zrównoważonego i zdrowego lasu, drony BioCarbonu mogą sadzić wiele różnych gatunków drzew jednocześnie. Oprócz tego sadzą je w wysoce zoptymalizowanym układzie, a dzieje się tak dzięki mapie stworzonej przez drony zwiadowcze.

Ostatecznie, BioCarbon Engineering chce mieć 150 flot po 6 dronów, z których każdy ma aktywnie działać. Dzięki flocie tej wielkości twierdzą, że będą w stanie zasadzić dziesiątki miliardów drzew rocznie … i zrobią to za ułamek kosztów tradycyjnego sadzenia. Dyrektor generalny dr Lauren Fletcher postawił wysoką poprzeczkę swojej firmie. Chce posadzić pół biliona drzew w ciągu najbliższych trzech dekad. Jego cel nie jest jednak niemożliwy do wykonania, a drony BioCarbon Engineering mogą wykonać zadanie dziesięć razy szybciej niż ludzie, za 85% mniej pieniędzy i w miejscach gdzie wysyłanie ludzi nie byłoby nawet możliwe. Obecnie drony pracują nad przywróceniem 10 000 hektarów lasów namorzynowych w zniszczonym przez cyklon Myanmarze.

 

Źródło: earthmaven.io

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz