fbpx

IKEA wyprodukuje tyle zielonej energii, ile sama zużywa

Coraz więcej światowych koncernów stawia na zieloną energią. W Polsce znakomitym przykładem jest IKEA, która w tym roku, dzięki inwestycjom w OZE, stanie się niezależna energetycznie.

Ikea poinformowała, że wraz z uruchomieniem kolejnej farmy wiatrowej w Szwecji, produkowana przez nią w Skandynawii zielona energia odpowiada już wolumenowi energii konsumowanej przez jej skandynawskie oddziały.

Firma uruchomiła właśnie farmę wiatrową Glötesvålen, która składa się z 30 elektrowni wiatrowych. Wcześniej uruchomione farmy wiatrowe Ikei w Szwecji znajdują się Korpfältet i Rämsberget, gdzie pracuje odpowiednio 9 i 7 turbin. Wraz z jedną turbiną w duńskim Tåstrup, Ikea będzie teraz produkować w Skandynawii z wiatru około 361 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada konsumpcji generowanej przez 72 tys. gospodarstw domowych oraz zmniejszeniu emisji CO2 o 288,5 tys. ton.

– Wraz z produkcją ciepła z biomasy Grupa Ikea będzie produkować tak dużo energii ze źródeł odnawialnych, ile sama konsumuje we wszystkich hurtowniach, sklepach, fabrykach, centrach dystrybucyjnych i biurach w krajach nordyckich – ogłosiła Ikea.

2

W ubiegłym roku Ikea osiągnęła wolumen produkcji zielonej energii odpowiadający jej własnej konsumpcji w Kanadzie. Szwedzki potentat informuje, że wkrótce osiągnie bazującą na produkcji energii z OZE niezależność energetyczną również w Stanach Zjednoczonych i Polsce.

W naszym kraju szwedzki potentat posiada kilka farm wiatrowych. W tym roku Ikea kupiła farmę wiatrową we Wróblewie w województwie łódzkim i zobowiązała się do zakupu kolejnych dwóch farm w Gizałkach oraz Lubartowie. Nowe farmy wiatrowe mają produkować łącznie do 339 GWh energii rocznie. Grupa Ikea posiada jeszcze trzy farmy wiatrowe na Podkarpaciu (w Rymanowie, Bukowsku i Łękach Dukielskich), które według prognoz mogą generować w sumie 134 GWh energii rocznie.

Według prognoz, inwestycje te umożliwią Grupie Ikea w Polsce produkcję energii na poziomie wystarczającym do pokrycia jej zużycia własnego.

W ramach strategii People & Planet Positive Grupa Ikea zainwestuje w sumie 1,5 miliarda euro w energetykę wiatrową i słoneczną do końca 2015 roku. Grupa zobowiązała się do zakupu 314 turbin wiatrowych w dziewięciu krajach i zainstalowania 700 000 paneli słonecznych na dachach swoich budynków.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz