fbpx

Jesteś wiecznie zestresowany lub niespokojny? Uzupełnij magnez!

Jak podaje Natural News, dotkliwe przypadłości związane ze stresem i lękiem, mogą być naprawdę trudne do rozwiązania i często wymagają leczenia farmaceutycznego. Niestety,  leki sprzedawane na receptę są nie tylko drogie, ale powodują także wiele różnych skutków ubocznych. Na pomoc przychodzi tu pewien pierwiastek.

Magnez, jest ważnym minerałem potrzebnym w diecie i jest nazywany „pigułką na uspokojenie” ze względu na swoją niezwykłą zdolność do poprawiania nastroju i redukcji odczuwanego lęku. Przez efekty, które przynosi jest obecnie uważany za “pierwszą pomoc” w zarządzaniu stresem.

Magnez pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. W rzeczywistości bierze udział w ponad 600 różnych funkcjach metabolicznych. Pomimo tego jest klasyfikowany jako drugi najczęstszy niedobór żywieniowy na świecie, występujący nawet w krajach wysoko rozwiniętych. Niedobór magnezu jest związany z coraz częściej występującą u ludzi depresją i zaburzeniami lękowymi. Na dowód tego, naukowcy czasami wywołują depresję u myszy, pozbawiając je magnezu. Minerał ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu depresji, a jest to możliwe dzięki kilku jego funkcjom:

 

  1. Zwiększa poziom GABA

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) jest neuroprzekaźnikiem, substancją chemiczną używaną przez układ nerwowy do komunikowania się ze swoimi elementami, a także innymi częściami ciała. Neuroprzekaźniki są związane z określonymi funkcjami i zjawiskami cielesnymi. Tak się składa, że GABA ma kluczowe znaczenie w kwestii relaksu. Magnez wiąże się z cząsteczkami GABA i stymuluje receptory GABA w mózgu. Jako hamujący neuroprzekaźnik, GABA jest w stanie wstrzymać funkcje mózgu, umożliwiając umysłowi i ciału relaks i odpoczynek. Niski poziom GABA wiąże się z różnymi objawami, w tym zmieszaniem, bezsennością i zaburzeniami związanymi ze stresem. Należą do nich uogólnione zaburzenia lękowe, ataki paniki, a nawet zespół jelita drażliwego.

 

  1. Obniża poziom hormonów stresu

Stres prowadzi do uwalniania kortyzolu, hormonu stresu. Nadmierny poziom tego związku chemicznego jest związany z depresją, niepokojem, mgłą mózgową, utratą pamięci i innymi zaburzeniami psychicznymi. Badania wskazują, że stres powoduje uwalnianie się kortyzolu, który rozpoczyna kaskadę reakcji zużywających magnez. Po pewnym czasie, może więc wystąpić niedobór magnezu wywołany, powtarzającymi się reakcjami stresowymi. Brak magnezu wywołuje skurcze lub napięcia mięśni, które następnie aktywują hormon “walki lub ucieczki”. Gdy to nastąpi, uwalniane jest więcej kortyzolu i cykl dalej trwa. Zwiększenie spożycia magnezu pomaga rozluźnić mięśnie, kończąc tym samym ten wyczerpujący dla naszego ciała cykl.

 

  1. Ma działanie przeciwzapalne

Przewlekłe zapalenie mózgu jest jedną z przyczyn zaburzeń lęku, depresji czy utraty pamięci. Jako składnik o działaniu przeciwzapalnym magnez hamuje ekspresję cytokin, które powodują stan zapalny i niszczą tkankę mózgową oraz zakłócają pracę mózgu w tym procesie.

 

  1. Stabilizuje poziom cukru we krwi

Glukoza jest głównym paliwem mózgu. Jeśli we krwi nie ma wystarczającej ilości glukozy, nadnercza uwalniają adrenalinę i kortyzol, które wywołują reakcję stresową. Niski poziom glukozy, znany również jako hipoglikemia, charakteryzuje się objawami podobnymi do objawów ataku paniki – nerwowości, drżenia, pocenia się, kołatania serca i zawrotów głowy. Hipoglikemia może również prowadzić do stanów lękowych. Lęk związany z hipoglikemią można leczyć nie tylko dietą, ale także suplementacją magnezu.

Żywność bogata w magnez

Spożywanie tych produktów spożywczych jest jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie spożycia magnezu:

  • Ciemna czekolada – to jeden z najbardziej wartościowych i pożywnych smakołyków, jakie istnieją. Oprócz tego, że jest bogata w antyoksydanty, miedź, mangan i błonnik pokarmowy, ciemna czekolada zawiera też dużo magnezu – na tyle dużo żeby wypełnić do 16% jego zalecanego spożycia (RDI).
  • Awokado – ten przepyszny i wszechstronny owoc zawiera dobre tłuszcze, potas, witaminy z grupy B i witaminę K. Zapewnia również 15% RDI dla magnezu.
  • Orzechy – Istnieje wiele powodów, żeby zakochać się w orzechach. Większość z nich jest doskonałym źródłem przyjaznych dla serca kwasów tłuszczowych, a także błonnika pokarmowego, który wspiera populacje probiotyczne w jelitach ludzkich. Migdały, orzechy nerkowca i orzechy brazylijskie są szczególnie bogate w magnez. Jedynie uncja (28 g) orzechów nerkowca dostarcza około 20% RDI dla tego składnika odżywczego.
  • Tofu – Ten produkt sojowy jest uwielbiany przez wegetarian z powodu jego wysokiej zawartości białka roślinnego, co czyni go doskonałym substytutem dla mięsa. Dostarcza również do 13 procent RDI dla magnezu, a także kilku innych składników odżywczych.
  • Nasiona – są definicją obfitości składników odżywczych – są wypełnione różnorodnymi składnikami odżywczymi w ogromnych ilościach, wszystko to upakowane w małych Przykładowo, uncja nasion dyni zapewnia około 37 procent RDI dla magnezu.

 

Źródło: naturalnews

Tłumaczenie: Joanna MM

Dodaj komentarz