fbpx

Czy zęby mogą odrastać? Naukowcy pracują nad nowym lekiem

Człowiek ma tylko dwa kompletne zestawy zębów w ciągu życia, ale naukowcy wierzą, że to może się wkrótce zmienić. Wkrótce rozpoczną się badania kliniczne nad lekiem, który ma potencjał do zastosowania masowego w ciągu najbliższych lat. Nowy lek stwarza możliwość leczenia różnych schorzeń związanych z zębami.

To, co skłoniło naukowców do podjęcia tych badań, to zdolność niektórych zwierząt, jak rekiny, do wielokrotnego odrastania zębów. Wyniki badań z 2021 roku opublikowane w “Scientific Reports” wskazują, że kluczem może być substancja hamująca białko produkowane przez gen USAG-1.

W trakcie eksperymentów naukowcy zaobserwowali, że ten preparat pozwala na kontrolę wzrostu zębów u gryzoni. Zatem hamowanie tego białka może prowadzić do przeciwnego skutku. Eksperci stworzyli lek, który blokuje to białko, co pozwoliło na regenerację zębów u myszy.

Teraz nadszedł moment, aby skonfrontować te odkrycia z ludzkim organizmem. Plany zakładają rozpoczęcie badań klinicznych w 2024 roku, a naukowcy są optymistycznie nastawieni co do wprowadzenia leku na rynek do 2030 roku.

“Odrastanie zębów to coś, o czym marzyłem od czasów studiów. Wierzyłem w sukces tego przedsięwzięcia” – mówi Mainichi Katsu Takahashi, cytowany przez popularmechanics.com, ekspert z dziedziny stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Medical Research Institute Kitano w Osace.

Istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla tego odkrycia. Takahashi poświęcił lata na badanie mechanizmów odrastania zębów i znaczenia genów w tym procesie. Zwrócił uwagę na to, że mutacje w jednym genie mogą wpływać na liczbę zębów.

Badania sugerują, że u ludzi istnieje potencjał dla trzeciego zestawu zębów. To zjawisko jest najbardziej widoczne u niewielkiej grupy ludzi z hiperdoncją, czyli schorzeniem prowadzącym do pojawiania się dodatkowych zębów.

“Mam nadzieję, że wkrótce możliwość odrastania zębów stanie się alternatywą dla protez i implantów” – dodał. Ta wiedza może również przyczynić się do leczenia anodoncji, genetycznej choroby uniemożliwiającej rozwój pełnego zestawu zębów.

Źródło: popularmechanics.com

Dodaj komentarz