fbpx

Pierwszy taki zabieg w Europie. Polscy lekarze zamienili funkcjonowanie komór serca

To medyczne lądowanie na księżycu — tak określił skomplikowaną operację, która odbyła się w Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie, prof. Tomasz Mroczek. W centrum wydarzeń był mały Januszek, który urodził się z wrodzoną wadą serca. Dzięki tej operacji, chłopiec ma teraz szansę na pełne życie.

Operacja, która trwała prawie 10 godzin, była jednym z najbardziej skomplikowanych zabiegów, jakie przeprowadzono w tej klinice. Prof. Mroczek opisuje: “Każdy element serca, aorta, tętnica płucna główna, tętnice prawa i lewa, naczynia wieńcowe, przedsionek… Wszystkie te elementy przeszły rekonstrukcję”. Celem było dostosowanie przepływu krwi w sercu chłopca.

Do tej pory dzieci z podobną wadą serca miały nadzieję na ratunek jedynie w Stanach Zjednoczonych. Krakowska klinika, jako pierwsza w Europie i druga na świecie, przeprowadziła operację o nazwie “Reverse Double Switch”. Profesor dodaje: “Z punktu widzenia medycznego, kardiochirurgicznego: to kardiochirurgiczne lądowanie na księżycu”.

Daria Krawczuk, matka Januszka, dzieli się swoją wdzięcznością: “Nie wiem, co by z nami było, jakby nie potrafili tutaj w Krakowie… ale tak, prof. Mroczek uratował życie Januszka”. Ojciec chłopca, Wołodymyr Krawczuk, również wyraża swoje uznanie dla kliniki i personelu.

Co ważne, klinika ma w planach operacje dla kolejnych czworga dzieci z podobnymi wadami. Ambitne plany ma również Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, który chce stać się europejskim centrum leczenia skomplikowanych wad serca.

Fundacja Polsat również zwraca uwagę na krakowską klinikę. Jak mówi Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat: “Zasługują na najwyższe uznanie. My jesteśmy już związani z tą kliniką od dłuższego czasu i mamy szeroko zakrojone plany związane z tą kliniką, prof. Mroczkiem i jego zespołem”.

Prof. Janusz Skalski podkreśla rolę Polski w świecie kardiochirurgii dziecięcej: “Kreujemy nowoczesność na całym świecie. Nadążamy i nie tylko to, bo proponujemy i kreujemy nowe rzeczy i to jest duma tego ośrodka”.

Źródło: Polsat News

Dodaj komentarz